پاکستان برای مواجهه با آوارگان آماده می شود

Image caption بیجاشدگان با حداقل مایحتاج محل زندگی خود را ترک کرده اند

مقام های پاکستانی می گویند در تلاش هستند تا شرایط اسکان حدود نیم میلیون نفر را، که در اثر درگیری ها در داخل و اطراف دره سوات آواره شده اند فراهم کند.

یک وزیر استان جبهه شمال غرب در گفتگو با بی بی سی روند جاری تغییر مکان جمعیتی در این منطقه را یکی از بزرگترین موارد بیجا شدگی داخلی در جهان توصیف کرد.

رئیس جمهور پاکستان علیه شورشیان در این منطقه اعلام جنگی تمام عیار کرده است که بنا به برآورد سازمان ملل متحد تا کنون به بی خانمانی 200 هزار نفر منجر شده و این سازمان تخمین زده که حدود 300 هزار نفر دیگر هم قصد فرار از این منطقه را دارند یا در حال حرکت به نقاط دیگر پاکستان هستند.

خانم سیتارا عمران وزیر رفاه اجتماعی در استان جبهه شمال غرب گفت: "ما با کمک دولت فدرال خود را [برای مواجهه با آوارگان] آماده می کنیم و از جامعه بین المللی هم درخواست کمک کرده ایم."

"کل [جمعیت] دره سوات درحال خروج از این منطقه هستند در نتیجه طبیعتا وضعیت بسیار دشوار و بغرنج است."

بنا به اعلام آژانس آوارگان و مهاجران سازمان ملل متحد، از ماه اوت سال میلادی گذشته تا کنون حدود 550 هزار نفر در اثر درگیری در دیگر مناطق مرزی پاکستان و افغانستان بیجا شده اند.

آمریکا اعلام کرده که پیکارجویان شمال پاکستان تهدیدی مستقیم برای امنیت آن کشور محسوب می شوند و خواستار رویارویی با این پیکارجویان شده است.

آصف علی زرداری رئیس جمهور پاکستان در واکنش و در هنگام سفر به واشنگتن، در روز جمعه 8 مه در جریان یک مصاحبه تایید کرد که دولت او قصد دارد پیکارجویان را ریشه کن کند.

ارتش پاکستان اعلام کرده که تنها در ظرف 24 ساعت گذشته بیش از 170 شورشی را در جریان حمله به مواضع آنها کشته است و 10 سرباز دولتی هم در اثر این حملات جان خود را از دست داده اند.

ارتش پاکستان که با هواپیما و هلی کوپترهای جنگی دره سوات و نواحی اطراف آن را به شدت مورد هجوم قرار داده است، طالبان را متهم کرد که مانع خروج غیرنظامیان از این منطقه می شود.

دولت پاکستان در ماه فوریه سال جاری میلادی با امضاء موافقتنامه ای با طالبان مستقر در سوات، به آنها اجازه داد قوانین شریعت را بطور محلی به اجرا درآورند.

اما پیشروی نیروهای طالبان به خارج از سوات و به سمت اسلام آباد، پایتخت پاکستان باعث شد آمریکا استراتژی توافق با طالبان را بیش از پیش مورد انتقاد قرار دهد.

مطالب مرتبط