مقررات منع آمد و رفت در سوات برقرار شد

دولت پاکستان بار دیگر مقررات منع عبور و مرور را در دره سوات اعمال کرده است.

این در حالی است که پیشتر ، مقامات این کشور برای اینکه به شهروندان غیر نظامی ساکن در این منطقه امکان بدهند که از مناطق مورد مناقشه میان ارتش و شبه نظامیان طالبان خارج شوند، اقدام به لغو مقررات منع عبور و مرور در دره سوات را کرده بود ند.

ارتش پاکستان سعی دارد مانع از پیشروی های اخیر طالبان در دره سوات شود. یوسف رضا گیلانی ،نخست وزیر پاکستان، از این عملیات به عنوان جنگی برای بقای پاکستان نام برده است.

منابع ارتش پاکستان روز شنبه گزارش دادند که موفق به کشتن ده ها تن از شبه نظامیان شده اند. بر این اساس، ۵۵ ستیزه جوی طالبان روز گذشته کشته شدند و ۱۴۰ تن نیز در درگیری های روزهای قبل جان خود را از دست دادند.

دولت پاکستان اعلام کرده بود که از ساعت شش صبح روز یکشنبه، به مدت هفت ساعت مقررات منع آمد و شد را به طور موقت لغو خواهد کرد.

دولت از شهروندان خواسته بود از این فرصت برای مراجعه به مناطق امن استفاده کنند.

به گفته کارشناسان لغو چند ساعتی مقررات منع آمد و شد، نشان دهنده افزایش حجم عملیات ارتش در دره سوات است.

دولت پاکستان در ماه فوریه با امضای توافقنامه صلح با طالبان دره سوات، به آنها اجازه شریعت اسلامی را در این منطقه به اجرا بگذارند. این اقدام با انتقاد شدید کاخ سفید مواجه شد.

شبه نظامیان طالبان پس از در اختیار گرفتن دره سوات به سوی پایتخت پیشروی کردند که نگرانی واشنگتن را از سقوط اسلام آباد در پی داشت.

دولت پاکستان برای مقابله با پنج هزار پیکارجوی طالبان، ۱۵ هزار نظامی را به سوات فرستاده است. ارتش می گوید قصد دارد طالبان را محو کند.

تاکنون ۲۰۰ هزار نفر در اثر جنگ بین ارتش و طالبان آواره شده اند و پیشبینی می شود ۳۰۰ هزار تن دیگر نیز بر تعداد این افراد افزوده شود.

مطالب مرتبط