پاکستان از جامعه جهانی خواست به آوارگان جنگ کمک کند

بان و زرداری
Image caption بان (راست) از زرداری خواسته به حفاظت از غیرنظامیان اولویت بدهد

در حالیکه ارتش پاکستان از پیشرفت در جنگ با طالبان خبر می دهد، مقامات دولتی خواستار کمک جهانی به بیجاشدگان این جنگ شده اند.

آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان، وضعیت صدها هزار تن از ساکنان منطقه دره سوات را که به دلیل ادامه جنگ بین نیروهای دولتی و شبه نظامیان اسلامگرا، موسوم به طالبان پاکستانی، از محل سکونت خود آواره شده اند وخیم توصیف کرده و از جامعه بین المللی خواسته است تا برای حمایت از آنان به "اقدامات بشردوستانه فوری" دست بزند.

آقای زرداری که در یک نشست خبری با بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در مقر سازمان در نیویورک شرکت داشت، گفت که "هدف من و دبیرکل سازمان ملل جلب توجه جهانیان به فاجعه ای انسانی است که به دلیل این جنگ در منطقه بروز کرده است."

دبیرکل سازمان ملل نیز ضمن ابراز نگرانی از وضعیت آوارگان جنگی، گفت که سازمان ملل آماده ارسال کمک های بشردوستانه به بیجاشدگان درگیری در پاکستان است اما در عین حال از آقای زرداری خواست تا قبل از هر موضوع دیگری، به حفظ جان غیرنظامیان در جریان عملیات نظامی توجه کند.

در داخل پاکستان، فهمیده میرزا، رئیس مجمع ملی - پارلمان پاکستان - که کفالت ریاست جمهوری را در طول سفر آقای زرداری به خارج بر عهده دارد، در ملاقات های مختلف، بر لزوم توجه جامعه جهانی به وضعیت بیجاشدگان تاکید نهاد.

Image caption چند صد هزارتن از ساکنان منطقه نبرد محل سکونت خود را ترک کرده اند

خانم میرزا از سازمان های خیریه و افراد خیر و سازمان های غیر دولتی در داخل و خارج پاکستان و همچنین نهادهای دولتی پاکستان خواست تا تمام تلاش خود را برای کمک به بیجاشدگان جنگ مصروف دارند.

وی همچنین از تمامی مردم و گروه های سیاسی و اجتماعی پاکستان درخواست کرد تا برای مقابله با آنچه که آن را "خطر افراطگرایی و تروریسم در کشور" خواند متحد شوند و از تلاش های جاری برای غلبه بر شبه نظامیان حمایت کنند.

کفیل ریاست جمهوری پاکستان افزود که نبرد کنونی باید تا زمان از میان رفتن این خطر، که موجودیت کشور را تهدید می کند، ادامه یابد و گفت که این امکان وجود دارد که در جریان این نبرد، تا یک میلیون و هشتصد هزار نفر ناگزیر شوند خانه های خود را ترک کنند و به خیل آوارگان جنگی بپیوندند.

نام نویسی آوارگان

نهادهای بشردوستانه سازمان ملل متحد تا کنون از حدود نیم میلیون نفر آواره جنگ در ایالت سرحد شمال غرب پاکستان نام نویسی کرده و گفته اند که در حال حاضر، حدود هفتاد و سه هزار نفر از آنان در اردوگاه هایی که در نزدیک منطقه نبرد بر پا شده در هوای گرم، زیر چادرهای موقت اسکان داده شده اند.

تعداد نا معلومی از بیجاشدگان نیز پس از فرار از منطقه درگیری، نزد خویشاوندان و نزدیکان خود در نقاط دور از جنگ سکونت گزیده اند و به عنوان آوار جنگی ثبت نام نکرده اند اما احتمالا در صورت طولانی شدن جنگ، نیازمند کمک سازمان ملل و سایر نهادهای بشردوستانه خواهند بود.

قرار است رئیس جمهوری پاکستان بعد از ظهر سه شنبه با نخست وزیر بریتانیا دیدار و گفتگو کند در حالیکه دولت بریتانیا وعده داده است کمک های قابل توجهی را به منظور مقابله با نفوذ طالبان به خصوص در زمینه جلب جوانان و دانشجویان به سازمان های اسلامگرای تندرو در اختیار پاکستان قرار دهد.

Image caption سازمان ملل آمادگی خود را برای کمک به بیجاشدگان اعلام داشته است

همزمان، برخی رسانه های گروهی و سیاستمداران مخالف در پاکستان از سفر خارجی طولانی رئیس جمهوری در زمانی که کشور با بحران ناشی از جنگ داخلی مواجه است انتقاد کرده و خواسته اند که آقای زرداری هر چه زودتر به پاکستان بازگردد اما مقامات دولتی این سفر را برای جلب کمک جهانی لازم توصیف کرده اند.

عملیات ارتش پاکستان علیه شبه نظامیان اسلامگرا در منطقه دره سوات، واقع در حدود یکصد و سی کیلومتری اسلام آباد، پایتخت، با هدف مقابله با گسترش تسلط طالبان در منطقه از حدود ده روز پیش آغاز شده است.

این عملیات پس از آن به اجرا گذاشته شد که دولت پاکستان اسلامگرایان مسلح را متهم کرد که توافقنامه صلح با دولت مرکزی را که شامل اجازه جاری شدن احکام اسلامی در دره سوات در برابر خلع سلاح شبه نظامیان بود نادیده گرفته و به یک ستون نظامی حمله کرده اند.

این توافقنامه، که در ماه فوریه بین دولت مرکزی و یک گروه اسلامگرای محلی امضا شد و پس از تصویب در پارلمان پاکستان، ماه گذشته به امضای رئیس جمهوری رسید، با انتقاد شدید بسیاری از گروه های سیاسی و سازمان های مدافع حقوق بشر در داخل و خارج پاکستان و همچنین مقامات دولت آمریکا مواجه شد که آن را نشانه تفویض حق حاکمیت دولت مرکزی به گروه های شورشی توصیف کردند.

به گفته مقامات آمریکایی، طالبان پاکستانی پس از اطمینان از عدم تعرض نیروهای دولتی در سوات، در صدد تسلط بر سایر نقاط پاکستان بر خواهند آمد و در نظر دارند با پیشروی به سوی پایتخت، دولت این کشور را ساقط کنند و یک نظام بنیادگرای اسلامی را جایگزین آن سازند که نتیجه آن، دستیابی گروه های تندرو و حامی تروریسم به تسلیحات اتمی پاکستان خواهد بود.

ادامه نبرد

در خلال یک هفته گذشته، توپخانه، هلی کوپترهای توپدار و هواپیماهای نیروی هوایی پاکستان مواضع شبه نظامیان مسلح را در منطقه دره سوات و نواحی اطراف آن زیر آتش سنگین گرفته اند و منابع نظامی از محاصره شهر مینگوره، شهر اصلی دره سوات که در تصرف طالبان است، و تصمیم به ورود به شهر سخن گفته اند.

سخنگوی ارتش پاکستان گفته است که تا کنون، بیش از هفتصد و پنجاه تن از شبه نظامیان مسلح کشته شده اند و شمار تلفات نیروهای دولتی نیز به بیست و نه کشته و هفتاد و هفت زخمی می رسد.

ارتش پاکستان تمامی ناحیه دره سوات و نواحی اطراف را منطقه جنگی اعلام داشته و از ورود خبرنگاران به این منطقه جلوگیری می کند و در نتیجه، تایید مستقل آمار مربوط به تلفات دو طرف امکانپذیر نبوده است.

Image caption ارتش پاکستان از محاصره شبه نظامیان اسلامگرا خبر داده است

روز گذشته، ریجارد هولبروک، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور پاکستان و افغانستان، در سخنانی در برابر یکی از کمیسیون های سنای آمریکا گفت که جنگ کنونی باعث بروز "یک بحران کامل و جدی انسانی" شده است.

وی افزود که وزارت خارجه ایالات متحده امکان افزودن بر میزان کمک های خود به دولت پاکستان برای کمک به آوارگان جنگی را مورد بررسی قرار داده است.

آقای هولبروک گفت "از آنجا که در اینجا، امنیت ملی آمریکا مطرح است و احتمال آواره شدن یک میلیون تا یک میلیون و سیصد هزار نفر می رود، دولت ایالات متحده نمی تواند بحران کنونی در پاکستان را نادیده بگیرد."

مقامات آمریکایی در موارد متعدد اسلامگرایان مسلح در پاکستان به خصوص مناطق نزدیک مرز این کشور با افغانستان را به حمایت و سازماندهی شورشیان افغان متهم کرده و خواستار مقابله جدی دولت پاکستان با آنان شده اند.

ایالات متحده تا کنون چند میلیارد کمک را برای حمایت از دولت پاکستان در بهبود شرایط اقتصادی داخلی و مقابله با تندروهای اسلامگرا اختصاص داده و صندوق بین المللی پول نیز، برای کمک به این کشور در غلبه بر آثار ناشی از بحران در اقتصاد جهانی، حدود هشت میلیارد دلار را به صورت وام در اختیار پاکستان قرار داده است.

مطالب مرتبط