غیرنظامیان پاکستانی از مناطق جنگی خارج می شوند

ارتش پاکستان
Image caption ارتش پاکستان از محاصره طالبان و تلفات سنگین آنان خبر داده است

در شمال غرب پاکستان هزاران نفراز مردم ساکن مناطقی که در آن بین شورشیان طالبان و ارتش پاکستان درگیری ایجاد شده، حرکت خود را به سمت اردوگاه های پناهجویان آغاز کرده اند.

این مسئله پس از آن رخ داد که به منظور خروج غیرنظامیان از منطقه نبرد در شمال غرب پاکستان، مقررات منع رفت و آمد در این منطقه به طور موقت لغو شد.

اکثر غیرنظامیان، ساکنان شهر مینگورا هستند که شهر اصلی دره سوات محسوب می شود.

جاده هایی که مینگورا را به شهرهای دیگر متصل می کنند، در روز جمعه پر از اتوبوس و کامیون بودند و حتی بر روی سقف آنها نیز مردم نشسته بودند.

سازمان ملل متحد شمار افرادی را که در طی دو هفته اخیر این منطقه را ترک کرده اند تقریبا یک میلیون نفر برآورد کرده است.

تعداد مجموع بیجا شدگان داخلی در پاکستان هم در طی 12 ماه گذشته به حدود 1.4 میلیون نفر رسیده است.

حداقل 80 هزار نفر از این افراد در اردوگاه های ایجاد شده توسط آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) زندگی می کنند.

در حالیکه درگیری شدید بین نیروهای دولتی بامداد روز جمعه، 15 مه (25 اردیبهشت) ادامه داشت، ارتش پاکستان اعلام کرد که مقررات منع رفت و آمد در بخش های بزرگی از منطقه دره سوات، واقع در ایالت سرحد شمال غرب، به مدت هشت ساعت لغو شده تا غیر نظامیانی که هنوز در منطقه درگیری بین واحدهای ارتش و شبه نظامیان طالبان حضور دارند بتوانند از منطقه خارج شوند.

در اعلامیه ارتش پاکستان آمده است که مقررات منع رفت و آمد در شهر مینگوره، شهر اصلی ناحیه سوات، و بخش های کانجو و کابال در مجاورت آن، از ساعت 6 بامداد تا 2 بعد از ظهر به وقت محلی (نیمه شب تا 8 بامداد به وقت گرینویچ) به حالت تعلیق در آمده است.

ارتش پاکستان به ساکنان محلی توصیه کرده است که از منطقه خارج شوند و چند دستگاه اتوبوس را برای انتقال آنان اختصاص داده است.

روز یکشنبه این هفته هم مقررات منع رفت و آمد در این منطقه برای چند ساعت لغو شد و به گفته ارتش پاکستان، حدود یکصد هزار نفر از این فرصت برای فرار از مینگوره استفاده کردند.

به گفته ارتش پاکستان، احتمالا حدود دویست هزار نفر دیگر در مینگوره باقی مانده بودند و انتظار می رود اکثر آنان در خلال ساعات لغو مقررات حکومت نظامی محل سکونت خود را ترک گویند.

نیروهای ارتشی به منظور جلوگیری از بهره برداری شبه نظامیان از شرایط لغو مقررات حکومت نظامی و خروج آنان از منطقه درگیری و استقرار در نواحی دیگر، پاسگاه های ایست و بازرسی در مسیر خروج بیجاشدگان برپا کرده اند و به بازرسی آنان می پردازند.

ادامه درگیری

فرماندهان واحدهای اعزامی ارتش گفته اند که نیروهای دولتی شهر مینگوره و سایر مناطق استقرار شبه نظامیان اسلامگرا - موسوم به طالبان پاکستانی - را در محاصره خود دارند و مواضع و سنگرهای شورشیان را زیر آتش سنگین گرفته اند.

Image caption سازمان ملل خواستار ارسال کمکهای گسترده برای بیجاشدگان شده است

خبر تسلط واحدهای ارتش بر بلندی های مشرف بر شهر مینگوره اوایل هفته جاری انتشار یافت و انتظار می رفت نیروهای دولتی به زودی وارد این شهر شوند اما به نظر می رسد که شبه نظامیان طالبان توانسته اند در سنگرهای قابل دفاع موضع بگیرند و فرماندهان ارتش نگران آن بوده اند که دست زدن به حمله قبل از انهدام این مواضع باعث وارد شدن تلفات سنگین به نیروهای دولتی شود.

عملیات ارتش پاکستان در دره سوات و نواحی اطراف آن، که عملیات راه حق نام گرفته، بیست روز پیش و به منظور پاکسازی منطقه از شبه نظامیان اسلامگرا آغاز شد که پس از کسب مجوز دولت برای اجرای قوانین شرعی در بخشی از این منطقه، ظاهرا در صدد گسترش حوزه نفوذ و فعالیت خود برآمده بودند.

سخنگوی ارتش پاکستان گفته است که در جریان عملیات روز گذشته، بیش از یکصد تن از شورشیان از پای در آمدند و نه تن از نفرات ارتش نیز جان خود را از دست دادند اما به دلیل ممنوعیت ورود خبرنگاران به منطقه عملیاتی، امکان تایید مستقل این آمار وجود نداشته است

همزمان، سازمان های امدادرسانی نسبت به وضعیت غیرنظامیان باقی مانده در منطقه عملیات و بیجاشدگان جنگ ابراز نگرانی کرده اند.

به گزارش این سازمان ها، کسانی که هنوز در مینگوره باقی هستند در میان تبادل آتش دو طرف جنگ گرفتار آمده اند در حالیکه به مواد غذایی، سوخت و برق کافی دسترسی ندارند.

همچنین، وضعیت دهها هزار آواره جنگی که محل سکونت خود را ترک کرده اند نگران کننده توصیف شده است.

سازمان ملل متحد گفته است که در حال حاضر، هوای منطقه به شدت گرم شده و حدود هشتصد هزار آواره جنگی در شرایط بسیار دشوار به سر می برند و خواستار ارسال کمک های اضطراری گسترده برای آنان شده است.

مطالب مرتبط