تلاش ارتش پاکستان برای کنترل بونر

عملیات ارتش پاکستان علیه پیکارجویان طالبان در ایالت سرحد شمال غرب کماکان ادامه دارد. تا کنون خبرنگاران دسترسی کمی به مناطقی که شاهد صحنه های نبرد بودند، داشتند اما روز گذشته در بونر که شاهد درگیری های شدیدی است، خبرنگاران اجازه یافتند تا از منطقه دیدار کنند.

هارون رشید، خبرنگار بی بی سی یکی از افرادی است که توانسته از بونر پاکستان دیدن کند.

خبرنگار بی بی سی می گوید پس از گذشت سه هفته از زمان آغاز عملیات ارتش پاکستان، به روشنی دیده می شود که نیروهای دولتی هنوز کنترل کامل این منطقه را در دست نگرفته اند.

خبرنگار بی بی سی می گوید ارتش به جای استقرار در پست های بازرسی در بونر ، ترجیح داده که در تپه های مشرف به این نواحی مستقر شود. او می گوید در حین عزیمت به این منطقه چند بار شلیک هوایی از سوی سربازان ارتش صورت گرفت که معنای آن این بود که نباید وارد منطقه ای شد که مقررات منع آمد و رفت در آن وضع شده است.

به گفته هارون رشید که در بونر حضور یافته، درگیری ها کماکان در دو روستا در این منطقه ادامه دارد. شهر دگر که از شهرهای اصلی بونر محسوب می شود، از جمعیت خالی شده و پمپ بنزین آن تخریب شده است.

ساکنان باقی مانده در شهر در هراس به سر می برند و مقررات منع آمد و رفت مردم را سر درگم کرده است. به گفته او شش خودرو آماده ترک شهر هستند اما منتظر لغو مقررات رفت و آمد برای خروج از شهر مانده اند.در یکی از این خودروها جسدی قرار دارد که قرار است برای دفن به خارج از شهر منتقل شود.

بیمارستان ها نیز به روی مردم بسته شده و وضعیت برقراری برق نیز آشفته است.

خبرنگار بی بی سی می گوید شواهد کمی مبنی بر بازگشت مردم به خانه و زندگی خود دیده می شود. تعداد اندکی نیز که باقی مانده اند، دلیل خود را ترس از دست دادن محصولات زراعی می دانند.

آژانس پناهندگان سازمان ملل می گوید در درگیری های ماه جاری در شمال غرب پاکستان بیش از یک میلیون نفر آواره شده اند. به گفته ارتش پاکستان بیش از هزار پیکارجوی طالبان در جریان درگیری های اخیر کشته شده اند.

مطالب مرتبط