نگرانی بریتانیا از گسترش شبکه کالجهای تقلبی

Image caption یکی از کالجهای تقلبی که در شهر منچستر تاسیس شده بود.

روزنامه تایمز چاپ لندن در شماره روز پنجشنبه 31 خرداد (21 مه) نوشته است که هزاران نفر از جوانان تبعه پاکستان، با توسل به روشهای متقلبانه وارد بریتانیا شده اند.

این روزنامه در گزارش اصلی صفحه اول خود می نویسد که این افراد به عنوان دانشجویان یک شبکه گسترده از کالج های تقلبی ویزای ورود به بریتانیا دریافت می کردند.

به نوشته روزنامه تایمز، هشت نفر از ده دانشجویی که ماه گذشته به ظن دخالت در تروریسم در شمال غرب انگلستان بازداشت شده بودند، از طریق ثبت نام در یکی از همین کالج ها توانسته بودند وارد بریتانیا شوند.

این کالج با حدود 1800 نفر در فهرست دانشجویان خود، تنها سه اتاق کوچک و سه معلم دارد.

روزنامه تایمز می نویسد که مدیر یک کالج دیگر که ادعا می کرد تنها 150 دانشجو دارد، 1178 نفر را با تقلب ثبت نام کرده بود و به 1575 نفر دیگر در خارج از بریتانیا پیشنهاد جا داده بود. از این تعداد بیش از 900 نفر پاکستانی بوده اند.

این روزنامه گزارش می کند که هزینه ثبت نام حد اقل یک هزار پوند (معادل تقریبا 1500 دلار)، و هزینه ارائه مدارک جعلی به وزارت کشور 2500 پوند بوده است.

به نوشته تایمز، سه پاکستانیِ جوان، یک شبکه از 11 کالج در طول پنج سال گذشته تشکیل داده بودند و یکی از آنها پس از کسب حدود شش میلیون پوند در آمد از طریق فروش جا و مدارک جعلی، به پاکستان فرار کرده است.

این روزنامه می نویسد در طول سالهای 2002 تا 2007، تعداد شهروندان پاکستانی که با ویزای دانشجویی وارد بریتانیا شده اند از 7975 نفر به 26935 نفر افزایش یافته است.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، پیشتر گفته بود که دو سوم طرحهای تروریستی که در این کشور ریخته می شوند از پاکستان منشا می گیرند.

فیل وولاس، وزیر امور مهاجرت بریتانیا، گفته است که دولت در حال بررسی اسناد ارائه شده توسط روزنامه تایمز است.

مطالب مرتبط