درخواست کمک 543 میلیون دلاری برای پاکستان

Image caption ده ها هزار آواره پاکستانی در اردوگاه های برپا شده توسط دولت این کشور در جنوب دره سوات اسکان داده شده اند

سازمان ملل متحد از کشورهای جهان خواست جهت کمک به بیش از 1.6 میلیون آواره پاکستانی 543 میلیون دلار کمک کنند.

آوارگی این افراد در اثر جنگ میان ارتش پاکستان و طالبان در شمال غرب این کشور رخ داده که سازمان ملل متحد آن را مهاجرتی "غیرعادی" خوانده است.

سازمان ملل متحد اعلام کرد مبلغ مورد درخواست برای اجرای 165 پروژه در نظر گرفته شده و این سازمان در تلاش است اطمینان حاصل کند که کمک ها هر چه سریعتر در اختیار مردم قرار داده شود.

یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان کنفرانسی را در اسلام آباد جهت جلب کمک های بین المللی برگزار کرد و برخی مقام ها می گویند جامعه بین المللی تا کنون قول داده است 224 میلیون دلار کمک کند.

مشخص نیست که آیا این رقم جزئی از مبلغ مورد درخواست سازمان ملل متحد است یا سازمان ملل به کمکی علاوه بر رقم 224 میلیون نیاز دارد.

آقای گیلانی در این کنفرانس گفت: "نیازی مبرم به پاسخی مشترک و جامع به این مسئله از سوی همه کسانی وجود دارد که به مبارزه با تروریسم متعهد هستند. ما باید کاری قاطع و ملموس انجام دهیم."

ده ها هزار نفر از آوارگان در اردوگاه هایی واقع در جنوب منطقه درگیری در دره سوات، اسکان داده شده اند.

ارتش پاکستان اعلام کرده است در این دره حدود 15 هزار نفر از ماموران امنیتی پاکستان در حال مبارزه با چهار تا پنج هزار پیکارجوی مسلمان هستند.

ارتش، شمار کشته شدگان را 1000 نفر از میان پیکارجویان و 50 نفر از سربازان ارتش اعلام کرد.

ارتش پاکستان عملیات خود را در روز 2 مه، پس از آن علیه طالبان آغاز کرد که معاهده صلح میان ارتش و طالبان نقض شد و پیکارجویان به تدریج مناطق تحت نفوذ خود را گسترش دادند.

مطالب مرتبط