شش کشته در بمبگذاری پیشاور پاکستان

Image caption گروهی مسوولیت این حمله را برعهده نگرفته است

انفجار بمب در شهر پیشاور پاکستان شش کشته و بیش از هفتاد مجروح برجای گذاشته است.

در این حادثه، یک خودروی بمبگذاری شده در یک بازار شلوغ در پیشاور در نزدیکی سینمایی منفجر شد.

هنوز هیچ فرد یا گروهی مسوولیت حمله روز جمعه (22 مه) که به ساختمان سینما آسیب جدی وارد کرد را برعهده نگرفته است.

حدود شش روز پیش نیز حمله مشابهی در پیشاور به مرگ یازده تن منجر شد.

این در حالیست که سازمان ملل متحد از کشورهای جهان خواسته است برای کمک به بیش از 1.6 میلیون آواره پاکستانی در شمال غرب این کشور 543 میلیون دلار کمک کنند.

بازدید از سوات

پاکستان همچنین برای نخستین بار به بی بی سی اجازه بازدید از مناطق به تصرف درآمده دره سوات که در هفته های گذشته ارتش پاکستان با شورشیان طالبان در آن جا درگیر بوده را داده است.

ارتش پاکستان به باربارا پلت خبرنگار بی بی سی اجازه داده است که توسط یک هلیکوپتر نظامی به سوات در شمال غرب پاکستان وارد شود و آن مناطق را از نزدیک مشاهده کند.

بر اساس برآوردها، عملیات جاری ارتش پاکستان علیه شورشیان طالبان باعث شده که حداقل دو میلیون نفر از خانه های خود فرار کنند.

ده ها هزار تن از این آوارگان در اردوگاه هایی واقع در جنوب منطقه درگیری در دره سوات، اسکان داده شده اند.

Image caption ده ها هزار آواره پاکستانی در اردوگاه های برپا شده در سوات زندگی می کنند

خبرنگار بی بی سی می گوید که در سوات سنگرهای زیر زمینی طالبان و تونل های عمیقی را مشاهده کرده است که شورشیان از آن ها برای پناه گرفتن در برابر حملات هوایی استفاده می کرده اند.

باربارا پلت گفته است که شواهد درگیری های شدید نیروهای دولتی با شورشیان طالبان یا کشته شدن بیش از هزار تن از اعضای طالبان را روئیت نکرده است.

ارتش، شمار کشته شدگان را 1000 تن از شورشیان تا کنون کشته شده اند و 50 نفر از قوای دولتی هم جان خود را از دست داده اند.

ارتش پاکستان اعلام کرده است در دره سوات حدود 15 هزار نفر از ماموران امنیتی پاکستان در حال مبارزه با چهار تا پنج هزار شورشیان هستند.

ارتش پاکستان عملیات خود را در اوایل ماه مه پس از آن علیه طالبان آغاز کرد که معاهده صلح میان ارتش و طالبان نقض شد و پیکارجویان به تدریج مناطق تحت نفوذ خود را گسترش دادند.

تقاضای کمک

سازمان ملل متحد از کشورهای جهان خواسته است جهت کمک به بیش از 1.6 میلیون آواره پاکستانی 543 میلیون دلار کمک کنند.

سازمان ملل متحد آوارگی این افراد را مهاجرتی "غیرعادی" می داند.

سازمان ملل متحد اعلام کرد مبلغ مورد درخواست برای اجرای 165 پروژه در نظر گرفته شده و این سازمان در تلاش است اطمینان حاصل کند که کمک ها هر چه سریعتر در اختیار مردم قرار داده شود.

یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان، کنفرانسی را در اسلام آباد، پایتخت، جهت جلب کمک های بین المللی برگزار کرده است و برخی مقام ها می گویند جامعه بین المللی تا کنون قول داده است 224 میلیون دلار کمک کند.

مشخص نیست که آیا این رقم جزئی از مبلغ مورد درخواست سازمان ملل متحد است یا سازمان ملل به کمکی علاوه بر رقم 224 میلیون نیاز دارد.

آقای گیلانی در این کنفرانس گفت: "نیازی مبرم به پاسخی مشترک و جامع به این مسئله از سوی همه کسانی وجود دارد که به مبارزه با تروریسم متعهد هستند. ما باید کاری قاطع و ملموس انجام دهیم."

مطالب مرتبط