انفجار بمب در عراق؛ 4 کشته و 14 نفر زخمی

سربازان آمریکایی در عراق
Image caption تلفات سربازان آمریکایی در عراق در ماه گذشته قابل توجه بود

انفجار بمب در بازاری در جنوب بغداد موجب مرگ 4 نفر و زخمی شدن 14 نفر دیگر شد.

به گفته مقام های پلیس عراق، این بمب تنها کمی قبل از ساعت 8 صبح در بازار "راشد" در منطقه سنی نشین "دورا" منفجر شد.

شاهدان این حادثه گفته اند که در زمان انفجار این بمب، هیچ سرباز و نیروی نظامی در محل حضور نداشت. 11 روز پیش هم انفجار بمب در همین بازار موجب مرگ 3 سرباز آمریکایی و 12 غیرنظامی شده بود.

بدترین ماه ارتش آمریکا در عراق

مقام های آمریکا اعلام کرده اند که 24 نفر از سربازانشان در ماه گذشته در عراق کشته شده اند.

بنا بر این آمار، ماه مه بدترین ماه از نظر تعداد کشته شدگان ارتش آمریکا در هشت ماه اخیر است. در عوض، تعداد کشته شدگان غیرنظامی در همین دوره زمانی، به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

کشته شدن 24 سرباز آمریکایی در عراق در ماه گذشته، تعداد تلفات این نیروها را از زمان حضور ارتش آمریکا در عراق از سال 2003 میلادی، به بیش از 4 هزار و 300 نفر می رساند.

نیروهای آمریکایی تا یک ماه آینده، دیگر در خیابان های شهرها و مراکز اصلی عراق حضور نخواهند داشت و عملیات نظامی آمریکا در سراسر عراق هم تا ماه سپتامبر سال 2010 میلادی پایان می یابد.

همچنین بر اساس داده های دولت عراق، تعداد غیرنظامیان کشته شده در ناآرامی های این کشور، در ماه مه کاهش قابل توجهی یافته است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از داده های وزارتخانه های دفاع، کشور و بهداشت عراق گزارش داده است که تعداد غیرنظامیان کشته شده در ناآرامی های این کشور از 355 نفر در ماه آوریل گذشته به 124 نفر رسیده است.

به گفته خبرنگار بی بی سی در بغداد، با آن که میزان ناآرامی ها در عراق به میزان قابل توجهی کاهش یافته است، افزایش تعداد کشته شدگان نظامیان آمریکا در ماه مه، سبب شده است بسیاری در بغداد نگران آن باشند که با آغاز خروج نیروهای آمریکایی از عراق، چه اتفاقی خواهد افتاد.

با این حال، رهبران دولت عراق گفته اند که نیروهای نظامی این کشور در شرایط کنونی و بدون داشتن حمایت آمریکا توان لازم را برای تامین امنیت داخلی دارند.

مطالب مرتبط