رهبر کره شمالی 'جانشین خود را معرفی کرد'

تصویر منتسب به کیم جونگ ایل
Image caption کیم جونگ ایل در 25 سالگی به جانشینی رهبر انتخاب شده است

رهبر کره شمالی جانشین خود را انتخاب کرده است.

روز سه شنبه، 2 ژوئن (12 خرداد)، به نقل از منابع اطلاعاتی کره جنوبی گزارش شد که کیم جونگ ایل، رهبر نظام کمونیستی کره شمالی، کوچکترین پسرش به نام کیم جونگ اون را به عنوان جانشین خود معرفی کرده است.

براساس این گزارش ها، کیم جونگ ایل در بخشنامه ای به نمایندگی های سیاسی کره شمالی در خارج به آنان دستور داده است تا وفاداری خود را نسبت به رهبر آینده کشور اعلام دارند.

منابع رسمی کره جنوبی در مورد این گزارش ها اظهار نظری نکرده اند اما بکی از سیاستمداران این کشور گفته است که این موضوع طی یک بولتن محرمانه به اطلاع او رسیده است.

سال گذشته اخباری در مورد عارضه قلبی رهبر کره شمالی انتشار یافت و افزایش احتمال کناره گیری یا مرگ او، به گمانه زنی در مورد رهبر آینده این کشور دامن زد.

رهبر کره شمالی سمت رئیس کمیسیون دفاع ملی، عالیترین نهاد حکومتی، را در دست دارد و توسط مجمع عالی خلق، که از آن با عنوان نوعی پارلمان فرمایشی یاد می کنند، به این سمت انتخاب می شود.

رهبر کشور همچنین فرماندهی ارتش خلق و سمت دبیرکل حزب کارگران کره - تنها حزب مجاز در این کشور را برعهده دارد.

Image caption نظام حکومتی کره شمالی براساس کیش شخصیت شکل گرفته است

سمت ریاست جمهوری کره شمالی از زمان درگذشت کیم ایل سونگ، نخستین رهبر و رئیس جمهوری این کشور کمونیستی از زمان کسب استقلال پس از شکست ژاپن در جنگ جهانی دوم، از تشکیلات سیاسی این کشور حذف شده است و از ایل سونگ با لقب "رئیس جمهوری جاودانی" نام برده می شود.

وظایف تشریفاتی رئیس کشور، از جمله حضور در مراسم رسمی و پذیرش استوارنامه نمایندگان سیاسی خارجی را رئیس مجمع خلق بر عهده دارد که گاه از او با عنوان دومین مقام در سلسه مراتب سیاسی کره شمالی یاد می شود.

کیم جونگ ایل، رهبر شصت و هشت ساله کره شمالی، از زمان درگذشت پدرش کیم ایل سونگ در سال 1994، با لقب "رهبر عزیز" قدرت را در این کشور دست داشته است.

گفته می شود که کیم ایل سونگ دو بار ازدواج کرد و جونگ ایل تنها پسر باقی مانده از دومین ازدواج او بود.

جانشین رهبر

دسترسی به هر نوع اطلاعاتی درباره اوضاع کره شمالی، به استثنای اخباری که خبرگزاری رسمی این کشور انتشار می دهد، همواره بسیار دشوار بوده است و در مورد رهبر این کشور تقریبا آگاهی چندانی حتی در داخل آن کشور در دسترس نیست.

اگرچه کیش شخصیت پیرامون کیم ایل سونگ و کیم جونگ ایل پایه اصلی نظام حکومتی کره شمالی را تشکیل می دهد، از اهالی این کشور تنها انتظار می رود که به ستایش رهبر خود بپردازند اما در مورد جنبه های خصوصی زندگی او کنجکاوی به خرج ندهند.

Image caption ارتش کره جنوبی از نفوذ بسیاری در امور سیاسی برخوردار است

با اینهمه، براساس اطلاعاتی اندکی که در دسترس است، ناظران امور این کشور از سه زن با عنوان همسر یا معشوقه های کیم جونگ ایل نام برده اند.

ظاهرا جونگ ایل از نخستین همسرش، که سالها پیش از او جدا شد، دارای یک دختر و از همسر (یا معشوقه) دوم خود، که در سال 2002 درگذشت، پسری به نام جونگ- نا دارد که در سال 1971 متولد شد و بزرگترین پسر رهبر کره شمالی است.

در سال 2001، رسانه های خبری ژاپن گزارش کردند که کیم جونگ نا هنگام ورود به فرودگاه توکیو با پا گذرنامه جعلی، در حالیکه دو زن و یک پسر خردسال او را همراهی می کردند، توسط ماموران مهاجرت ژاپن بازداشت و پس از چند روز به جمهوری خلق چین بازگردانده شد.

سومین زنی که از او با عنوان همسر یا معشوقه جونگ ایل یاد می شود کو یونگ هی نام دارد که در سال های اخیر بانوی اول کره شمالی محسوب شده و این زوج دارای دو پسر به نام های جونگ چول (متولد 1981) و جون اون (متولد سال1984) هستند.

براساس برخی شایعات، کیم جون اون، که به عنوان رهبر آینده کره شمالی معرفی شده، در یک مدرسه خصوصی در سوئیس تحصیل کرده است به زبان های فرانسه، انگلیسی و آلمانی آشنایی دارد.

چند ماه پیش گزارش شد که به نظر می رسد جون ایل به نمایندگی مجمع خلق کره شمالی انتخاب شده و در صورتی که خبر گزینش او به جانشینی پدرش صحت داشته باشد، پس از درگذشت کیم جونگ ایل، رهبری سیاسی کره شمالی و فرماندهی ارتش این کشور را، که از نظر تعداد نفرات چهارمین ارتش بزرگ جهان محسوب می شود و به نوعی اسلحه اتمی هم مجهز است، در دست خواهد گرفت.

در هفته های اخیر، کره شمالی از آزمایش دومین بمب اتمی خود و تعدادی موشک خبر داد که باعث تشدید بحران در شبه جزیره کره شد.

برخی ناظران گفته اند که احتمال دارد این اقدامات ناشی از تصمیم کیم جونگ ایل برای تثبیت موقعیت خود یا ایجاد یک بحران ساختگی باشد تا اذهان عمومی را از مساله جانشینی در این کشور منحرف کند.

همچنین، در نظام حکومتی کره شمالی، ارتش خلقی از نفوذ و قدرت قابل توجهی برخوردار است و توجه بیشتر به خواست ارتش قطعا باعث تحکیم موقعیت رهبر این کشور و در نتیجه، اعتبار بیشتر تصمیم های او از جمله در زمینه انتخاب جانشین خود می شود.

از بی بی سی