توافق آمریکا و قرقیزستان در مورد پایگاه نظامی

Image caption پایگاه هوایی آمریکا در مناس از سال 2001 فعال بوده است

مقام های آمریکا و قرقیزستان به توافقی رسیده اند که به نظامیان آمریکا اجازه می دهد همچنان از یک پایگاه هوایی در خاک قرقیزستان برای انجام عملیات نظامی در افغانستان استفاده کنند.

انتظار می رود که پارلمان قرقیزستان به زودی پیش نویس توافقنامه ای را بازنگری کند که بنا به آن پایگاه هوایی آمریکا در آن کشور به مرکز ترانزیتی تبدیل می شود که می تواند به عملیات نظامی در افغانستان پشتیبانی لجیستیکی بدهد.

این توافق پس از آن صورت گرفته است که آمریکا پذیرفت مبلغی را که برای اجاره این پایگاه به قرقیزستان پرداخت می کرده است، بیش از سه برابر کند.

قرقیزستان در ماه فوریه اعلام کرد تصمیم گرفته تنها پایگاه هوایی آمریکا در آسیای مرکزی را که از سال 2001 فعال بوده است، تعطیل کند و به نظامیان آمریکا شش ماه فرصت داد این مکان را تخلیه کنند.

کادیربک ساربایف، وزیر امور خارجه قرقیزستان، روز سه شنبه (23 ژوئن)، گفت اجاره بهای پایگاه آمریکا در مناس از کمتر از بیست میلیون دلار به شصت میلیون دلار در سال افزایش خواهد یافت.

مقام های قرقیزستان گفته اند که این پایگاه از این به بعد فقط به عنوان ترانزیتی برای انتقال مواد غیر رزمی قابل استفاده است.

فرودگاه بین المللی مناس پیش از این توسط نیروهای ناتو و آمریکا برای انتقال سرباز به افغانستان و سوخت گیری هواپیماهای جنگی استفاده می شد.

راه هوایی از افغانستان تا فرودگاه مناس فقط یک ساعت و نیم است.

گزارشگران می گویند آمریکا از تصمیم قرقیزستان برای اخراج نظامیان این کشور از پایگاه مناس بسیار متعجب شده بود چون آمریکا اعلام کرده بود قصد دارد عملیات نظامی خود در افغانستان را تقویت کند.

منتقدان می گویند که قرقیزستان در واقع قصد نداشته که این پایگاه هوایی را تعطیل کند و از این تهدید به عنوان ابزاری برای چانه زنی در باره اجاره بها استفاده کرده است.

مطالب مرتبط