مخالفت پسر مبارک با فعالیت سیاسی در دانشگاه‌ها

جمال مبارک، فرزند حسنی مبارک رئیس جمهوری مصر و یکی از اعضای بلندپایه حزب حاکم با فعالیت های سیاسی احزاب در دانشگاه ها مخالفت کرده است.

طبق گزارش ها روزنامه المصری الیوم، آقای مبارک گفته است اجازه دادن به احزاب سیاسی برای فعالیت در دانگشاه ها می تواند روند فعالیت های آموزشی را به مخاطره بیاندازد و آن را از بین ببرد. او گفته این امر می تواند منجر به پدید آمدن شکاف میان دانشجویان و اعضای دانشگاه شود.

بسیاری از مصری ها بر این باورند که جمال مبارک پس از پدرش به عنوان رئیس جمهوری این کشور به فعالیت خواهد پرداخت.

حسنی مبارک از سال ١٩٨١ و پس از ترور محمد انورسادات، رئيس جمهور پيشين، قدرت را در دست دارد.

تحلیلگر مسایل عربی بی بی سی می گوید اظهارنظرهای جدید جمال مبارک نمایانگر تناقضاتی در رویکردهای لیبرال منشانه اوست. جمال مبارک طی سال های اخیر تلاش کرده تا در امور مربوط به فعالیت های سیاسی از خود چهره ای متفاوت و لیبرال به نمایش بگذارد.

فعالیت سیاسی احزاب محالف در مصر با محدودیت های وسیعی همراه است. اخوان الملسمین، بزرگ ترین حزب مخالف سال هاست از سوی دولت سرکوب می شود و سران و اعضای آن بازداشت می شوند.

در آخرین تحول پلیس مصر روز یکشنبه سه عضو برجسته اخوان المسلمین را بازداشت کرد. یکی از بازداشتی ها از اعضای شورای رهبری این حزب است.

اخوان الملسمین یکی از قدیمی ترین گروه های اسلامی در جهان به شمار می رود و هدفش تشکیل حکومت اسلامی منطبق بر دموکراسی است. این گروه سال ها پیش استفاده از خشونت را ترک کرد و به ابزار سیاسی روی آورد.

مطالب مرتبط