دموکرات های سنا به اکثریت قاطع دست یافتند

ال فرانکن
Image caption با اضافه شدن ال فرانکن به جمع دموکرات های سنا، اقتدار این حزب در کنگره افزایش یافت

با رای دیوان عالی ایالت مینه سوتا در آمریکا، حزب باراک اوباما به اکثریت قاطع در مجلس سنای آمریکا دست یافت.

بدین ترتیب دموکرات های کنگره آمریکا آرای لازم را برای تصویب لوایح دولت و طرح های خود در دو مجلس نمایندگان و سنا به دست آورده اند.

دموکرات های کنگره برای در اختیار گرفتن اکثریت قاطع در مجلس سنا به 60 کرسی نمایندگی نیاز داشتند ولی دعوای دو نامزد دموکرات و جمهوری خواه نمایندگی ایالت مینه سوتا که از زمان انتخابات ماه نوامبر ادامه داشت، مانع از رسیدن آنها به این حد نصاب شده بود.

نتیجه شمارش الکترونیک آرا در شب انتخابات کنگره که همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد، بیانگر پیروزی نورم کولمن، نامزد جمهوری خواهان با اختلاف بسیار اندکی با نامزد دموکرات ها بود.

با شکایت ال فرانکن، نامزد دموکرات آرای انتخابات مجلس سنا در مینه سوتا مجددا به صورت دستی بازشماری شد و این بار آقای فرانکن به عنوان پیروز این رقابت معرفی شد.

آقای کولمن نیز به دیوان عالی ایالتی شکایت کرد که در نهایت این دادگاه که عالی ترین مرجع قضایی مینه سوتاست روز سه شنبه پس از نزدیک به هشت ماه ال فرانکن را به عنوان نماینده جدید این ایالت در مجلس سنای آمریکا معرفی کرد.

شهرت آقای فرانکن با فعالیت هنری در تلویزیون و اجرای برنامه طنز شروع شد و او سپس به نویسندگی و اجرای برنامه در شبکه رادیویی "اِر امریکا" که شبکه ای لیبرال بود روی آورد.

کوین کانلی خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید کسب اکثریت قاطع کرسی های سنا به وسیله دموکرات ها به این معنی نیست که آقای اوباما بتواند به راحتی همه لوایح خود را در کنگره به تصویب برساند زیرا در مواردی ممکن است بعضی سناتورهای دموکرات با او مخالفت کنند.

اما به گفته خبرنگار ما به دست آوردن این حد نصاب به افزایش اقتدار دموکرات ها در کنگره کمک خواهد کرد.

کنگره آمریکا که قوه قانونگذاری این کشور است از دو مجلس سنا و نمایندگان تشکیل شده است.

مجلس سنای آمریکا یکصد نماینده دارد. هر کدام از ایالت های آمریکا دو نماینده در مجلس سنا دارد و دوره نمایندگی هر کدام از سناتورها افراد شش سال است.

مجلس نمایندگان آمریکا نیز 435 کرسی دارد و در حال حاضر 255 کرسی آن در اختیار دموکرات هاست.

مطالب مرتبط