عفو بین الملل: اسرائیل در غزه مرتکب جنایات جنگی شد

Image caption اسرائیل تلفات غیرنظامی در حملات سه هفته ای خود را ناشی از صدمات ثانوی دانسته که در هر حمله قانونی نیز رخ دادن آن ممکن است

عفو بین الملل گزارش کرده است که اسرائیل در جریان حملاتی که شش ماه پیش به نوار غزه کرد، مرتکب جنایات جنگی شده، حملات نظامی اش به این منطقه غیر مسئولانه بوده و همچنین دست به تخریب های عمدی و وحشیانه زده است.

این گروه بین المللی مستقل که مدافع حقوق بشر است، در گزارش خود آورده که گروهی از صدها غیرنظامی فلسطینی که در این حملات کشته شدند، هدف تسلیحات پیشرفته اسرائیلی قرار گرفته بودند و گروهی دیگر نیز از نزدیک به آنها شلیک شده بود.

این گزارش همچنین راکت پرانی های فلسطینیان به جنوب اسرائیل را جنایت جنگی دانسته و گروه حماس را متهم کرده است که جان غیرنظامیان فلسطینی را با مخاطره مواجه کرده است.

ارتش اسرائیل می گوید عملکردش منطبق با قوانین بین المللی بوده است.

اسرائیل شماری از تلفات غیرنظامی را مربوط به "اشتباهات حرفه ای" دانسته اما زیر بار انتقادات گسترده تر نرفته و انکار کرده است که حملاتش خارج از تناسب و فاقد تشخیص صحیح بوده است.

عفو بین الملل می گوید حدود 1400 فلسطینی در حملات 22 روزه اسرائیل به نوار غزه کشته شده اند. این حملات 27 دسامبر سال گذشته میلادی آغاز شد و تا هفده ژانویه امسال ادامه داشت. آمار عفو بین الملل در کل با آمار فلسطینی ها همخوانی دارد.

گزارش عفو بین الملل آورده است که بیش از نهصد تن از کشته شدگان فلسطینی غیرنظامی بوده اند که از این تعداد، 300 نفر کودک و 115 نفر زن بوده اند.

در ماه مارس، ارتش اسرائیل گفت شمار تلفات فلسطینی در حملات سه هفته ای این نیروها به نوار غزه در مجموع 1166 نفر بوده که 295 تن از آنها غیرنظامیانی بوده اند که در جنگ و نبرد "دخالتی" نداشته اند.

تکرار یک الگو

گزارش 117 صفحه ای عفو بین الملل که روز پنجشنبه (2 ژوئیه)، منتشر شد، آورده که نمی توان مرگ بسیاری از فلسطینیانی که در حملات سه هفته ای اسرائیل به غزه کشته شدند را تحت عنوان "اتفاقی اشتباه" یا ناشی از "صدمات ثانوی" که در هر حمله قانونی هم امکان رخ دادن آن وجود دارد، نادیده گرفت یا غیرقابل طرح دانست.

عفو بین الملل می گوید "مسائل ناراحت کننده ای" همچنان روشن نشده است. از جمله این که چرا کودکانی که روی بام خانه خود بازی می کردند یا پرسنل پزشکی که به مجروحان رسیدگی می کرده اند، با "موشک هایی هدف گیری شده بودند که از دقت بالا برخوردار است و سربازانی که با آنها کار می کنند به خوبی قادرند هدف خود را ببینند."

گزارش جدید عفو بین الملل می افزاید که جان بسیاری از دست رفت چون نیروهای اسرائیلی "اغلب به گروه های پزشکی اجازه دسترسی به مجروحان را نمی داده اند." این گزارش مانند گزارش های متعدد دیگری که در گذشته منتشر شده، تاکید دارد که اسرائیل در کنار سلاح های "دقیق" از سلاح های "غیر دقیق"، مانند فسفر سفید و آتش توپخانه نیز استفاده کرده است.

عفو بین الملل تخریب خانه ها، محل های کسب و اماکن عمومی نوار غزه توسط اسرائیل را "عمدی و وحشیانه" توصیف کرده و گفته است که این تخریب ها "تحت عنوان ملزومات نظامی، قابل توجیه نیست."

دوناتلا روورا، که هدایت تحقیقات عفو بین الملل در این زمینه را بر عهده داشته است به بی بی سی گفت: "این تخریب ها در ابعادی است که باید آنها را تکرار تخریب و جنایت جنگی دانست."

این گروه بین المللی مستقل مدافع حقوق بشر همچنین در گزارش خود جزئیاتی را از کشتار غیرنظامیان فلسطینی مطرح کرده و آورده است که شمار زیادی از کشته شدگان، از جمله زنان و کودکان که هیچ خطری برای ارتش اسرائیل نداشته اند، در حالی که از خانه های خود می گریخته اند از نزدیک هدف گلوله های نظامیان اسرائیل قرار گرفته اند.

مقام های اسرائیل در واکنش به این موضوع می گویند ارتش این کشور فقط مناطقی را هدف قرار می داده که پیکارجویان فلسطینی در آنها فعال بوده اند و گروه حماس را متهم می کنند که محله های غیرنظامی را به "مناطق جنگی" تبدیل کرده اند.

مارک رگو، سخنگوی دولت اسرائیل به بی بی سی گفت: "ما تا آنجایی که از دست بشر در شرایط جنگی برمی آید تلاش کردیم حملاتمان دقیق باشد."

سپر انسانی

گزارش عفو بین الملل آورده است که هیچ مدرکی به دست نیاورده که نشان دهد پیکارجویان فلسطینی با انگیزه نظامی، غیرنظامیان غزه را وادار کرده بوده اند در ساختمان های خود بمانند. این یافته عفو بین الملل با ادعای اسرائیل که حماس بارها از غیرنظامیان به عنوان "سپر انسانی" استفاده کرده است، مغایرت دارد.

اما، عفو بین الملل می گوید که حماس و دیگر گروه های پیکارجوی فلسطینی با راکت پرانی از مناطق مسکونی و انبار مهمات در این مناطق، جان غیرنظامیان فلسطینی را به مخاطره انداخته بودند.

این گروه بین المللی مستقل مدافع حقوق بشر می گوید ساکنان محلی در یک مورد به این گروه گفته اند که جنگجویان حماس از حیاط یک مدرسه دولتی به سمت جنوب اسرائیل راکت پرتاب کرده بودند.

ارتش اسرائیل بارها حماس را سرزنش کرده که جنگجویان این گروه از داخل اماکن عمومی مانند مدارس، درمانگاه ها، موسسات دینی، خانه های مسکونی و اماکن تجاری فعالیت می کنند و باعث مرگ غیرنظامیان می شوند.

عفو بین الملل بنا به مواردی که مطالعه کرده است، می گوید که مرگ غیرنظامیان در جنگ 22 روزه اسرائیل در غزه را "نمی توان آن طور که اسرائیل می گوید، نتیجه حضور جنگجویان در میان غیرنظامیان و استفاده از آنها به عنوان سپر انسانی دانست و توجیه کرد."

اما، عفو بین الملل، اسرائیل را متهم می کند که در عملیات خود در غزه از غیرنظامیان، از جمله کودکان، به عنوان سپر انسانی استفاده کرده است چون آنها را وادار می کرده در خانه هایی که این نیروها به عنوان مواضع نظامی از آنها استفاده می کرده است، بمانند.

اسرائیل از این مواضع از جمله برای بازرسی محل هایی استفاده می کرده است که ظن داشته پیکارجویان در آنها تله انفجاری کار گذاشته اند.

در این گزارش همچنین آمده است که راکت پرانی پیکارجویان فلسطینی به جنوب اسرائیل "فاقد تشخیص صحیح و به همین دلیل بنا به قوانین بین المللی غیرقانونی بوده است"، البته این راکت پرانی ها به ندرت باعث تلفات غیرنظامی شده است.

اسماعیل هنیه، رهبر گروه حماس حاضر نشد که در باره انتقاد عفو بین الملل اظهار نظر کند اما گفت: "ما معتقدیم که رهبران کشور اشغالگر باید برای این جنایات محاکمه شوند."

در جریان حملات 22 روزه اسرائیل در غزه، راکت پرانی های پیکارجویان فلسطینی 13 نفر اسرائیلی از جمله سه غیرنظامی را کشت. اسرائیل گفته است برای متوقف کردن راکت پرانی های فلسطینیان دست به حمله زد.

مطالب مرتبط