یژی بوزک، نخست وزیر پیشین لهستان، رئیس پارلمان اروپا شد

Image caption آقای بوزک عضو حزب مردم اروپا، ایی پی پی، حزبی راست میانه است

پارلمان اروپا یژی بوزک، نخست وزیر پیشین لهستان را به عنوان رئیس خود برگزیده است.

رای گیری درباره کاندیداتوری آقای بوزک، 69 ساله و ، اولین کار رسمی پارلمان جدید اروپا بوده است.

آقای بوزک یک محافظه کار است و اولین سیاستمدار اهل کشورهای بلوک کمونیستی سابق است که به ریاست پارلمان اروپا رسیده است.

او در اولین دور رای گیری ها 555 رای کسب کرد.

نتیجه انتخابات پارلمان اروپا، که 27 کشور اروپایی در آن نماینده دارند، در ماه ژوئن اعلام شد و این پارلمان تقریبا به طور یک دست به افکار راست گرایانه متمایل شده است.

در انتخابات ماه گذشته 736 نماینده برای پارلمان اروپا انتخاب شدند.

آقای بوزک در سال های 1997 تا 2001 ریاست یک دولت ائتلافی را در لهستان بر عهده داشت. او در سال 2004، سالی که لهستان به اتحادیه اروپا ملحق شد، وارد پارلمان اروپا شد.

آقای بوزک روز سه شنبه (14 ژوئیه)، در جریان سخنانی در پارلمان اروپا به نهضت همبستگی اتحادیه های کارگری و نقش آنها در استقرار دموکراسی در لهستان در دهه هشتاد میلادی اشاره کرد و گفت که "حقوق بشر یکی از اولویت های پارلمان اروپا خواهد بود."

او جانشین هانس-گرت پوترینگ، یک محافظه کار آلمانی شده است.

Image caption نیمی از نمایندگان پارلمان اروپا مجددا انتخاب شده اند و نیمی دیگر جدید هستند

در رای گیری که برای انتخاب ریاست جدید پارلمان اروپا صورت گرفت، ایوا-بریت سونسون، نماینده چپگرای سوئدی در پارلمان اروپا، با 89 رای بعد از آقای بوزک قرار داشت.

آقای بوزک به جای پنج سال ریاست بر پارلمان اروپا فقط دو سال و نیم در این سمت خواهد بود چون بنا به توافقی که قبل از رای گیری انجام گرفت نیم دیگر این دوره را یک نماینده سوسیالیست بر عهده خواهد گرفت.

رای گیری نمایندگان پارلمان اروپا برای انتخاب مجدد ژوزه مانوئل باروسو، ریاست کمیسیون اروپا، دست کم دو ماه به تعویق می افتد. آقای باروسو از محافظه کاران کهنه کار در پرتغال است.

کمیسیون اروپا بازوی اجرایی اتحادیه اروپاست.

موفقیت ملی گراها

گزارشگر بی بی سی در استرازبوگ می گوید رئیس پارلمان اروپا نحوه برخورد این پارلمان با مسائل را تعیین می کند و او همچنین نماینده پارلمان در ملاقات با روسای کشورها و دولت هاست.

نخست وزیر سابق پرتغال که پیش از آقای بوزک ریاست پارلمان اروپا را بر عهده داشت از حمایت تمام 27 کشور عضو پارلمان برخوردار است اما متحدین او از راست میانه اکثریت کرسی های پارلمان را در اختیار ندارند.

سوئد که ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را از اول ماه ژوئیه به دست گرفته است، فردا (15 ژوئیه)، اولویت های اتحادیه اروپا در شش ماه آینده را اعلام خواهد کرد.

پارلمان جدید اروپا شامل گروه های راست افراطی است که در رای گیری های ماه ژوئن توانستند در پارلمان اروپا کرسی کسب کنند. یکی از این گروه ها حزب ملی بریتانیا، بی ان پی است.

گزارشگران می گویند روشن نیست نمایندگان بریتانیا در پارلمان اروپا که از احزاب اصلی این کشور هستند چگونه خواهند توانست با دو همکار جدید خود از حزب بی ان پی کار کنند.

همچنین روشن نیست که آیا بی ان پی با دیگر نمایندگان راست افراطی در پارلمان اروپا - از جمله نمایندگان جابیک مجارستان، حزب ملی فرانسه، حزب ولامز بلنگ بلژیک، حزب اتاکا بلغارستان، حزب خلق دانمارک و حزب آزادی هلند - تشکیل بلوک بدهد یا مستقل بماند.

مطالب مرتبط