به روز شده:  11:10 گرينويچ - 19 ژوئيه 2009 - 28 تیر 1388

تامین امنیت برگزاری مراسم مذهبی توسط نیروهای عراقی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

نیروهای امنیتی در بغداد، پایتخت عراق، با به مورد اجرا گذاشتن عملیات امنیتی وسیعی، توانستند امکان برگزاری مراسم مذهبی بزرگی را در این شهر فراهم کنند.

این بزرگترین و نخستین آزمون برای سنجیدن توانایی نیروهای امنیتی در عراق، از زمان خروج نیروهای امریکایی از شهرهای عراق در اواخر ماه گذشته بود.

در جریان این مراسم، صدها هزار زائر شیعه از داخل و خارج عراق، برای شرکت در یکی از مهمترین روزها در تقویم شیعیان به زیارت مرقد امام موسی کاظم ، امام هفتم شیعیان رفتند.

در گذشته همواره چنین گردهمایی هایی هدف حملات فرقه ای در این کشور قرار می گرفت.

مقامات عراقی در بغداد گفته اند بیش از پنج میلیون زائر طی هفته گذشته برای دیدار از آرامگاه امام موسی کاظم به این شهر آمده بودند و نیروهای امنیتی در عراق به تنهایی وظیفه برقراری امنیت را در جریان این مراسم برعهده داشتند.

براساس گزارش ها، تنها در جریان دو حمله بمب گذاری جداگانه که در روز جمعه اتفاق افتاد سه نفر جان خود را از دست دادند، و حدود 30 نفر مجروح شدند.

به گفته ناظران،با توجه به این که در جریان این مراسم خشونت های زیادی همانند گذشته اتفاق نیفتاده، در نتیجه این می تواند برای نوری المالکی، نخست وزیر عراق گامی مهم در برقراری امنیت در این کشور به حساب بیاید.

مطابق توافقی که بین دولتهای آمریکا و عراق حاصل شد، نیروهای آمریکایی در تاریخ 30 ژوئن از شهرهای عراق خارج شدند.

از زمان خارج شدن نیروهای آمریکایی، این نگرانی بوجود آمد که شورشیان مخالف آمریکا، از خروج نیروهای آمریکایی سوءاستفاده کنند، ولی رهبران عراق براین نکته تاکید داشتند که نیروهای آن کشور قادرند به تنهایی امنیت را در عراق برقرار کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.