همکاری امنیتی عراق و آمریکا تنش آلود شد

Image caption سایت روزنامه واشنگتن پست

تنش فزاینده ای میان نیروهای امنیتی عراق و ارتش آمریکا در باره همکاری های دو جانبه به وجود آمده است. ارتش آمریکا همچنین از محدودیت هایی که عراق علیه عملیاتش در مناطق شهری عراق به اجرا درآورده، ناخشنود است.

وزارت دفاع عراق تائید کرده است که محدودیت هایی را علیه فعالیت نظامیان آمریکایی اعمال کرده است و گزارش ها حاکی است که فرماندهان نظامی آمریکا در عراق از مقررات جدید دولت عراق علیه این نیروها حیرت زده و همچنین دلسرد شده اند. آنها گفته اند این مقررات جدید ممکن است جان سربازان آمریکایی را با خطر مواجه کند.

یکی از سخنگویان وزارت دفاع آمریکا به گابریل گیت هاوس، گزارشگر بی بی سی در بغداد گفت از سی ام ژوئن گشت زنی مشترک در مناطق شهری از سوی سربازان آمریکایی و عراقی صورت نگرفته است.

بنا به توافقنامه ای که میان دو طرف امضا شد، نیروهای آمریکایی اجازه ندارند به جز مواردی که مربوط به دفاع از خودشان می شود، وارد شهرها و شهرک های عراق شوند. آنها همچنین تنها در صورتی می توانند وارد شهرها و شهرک های عراق شوند که دولت عراق به طور خاص از آنها خواسته باشد.

این سخنگو گفت وزارت دفاع عراق به تعبیری انعطاف ناپذیر از مقررات جدید پایبند است اما برخی در ارتش آمریکا ظاهرا نظر دیگری دارند.

گزارش های منتشر شده در روزنامه آمریکایی واشنگتن پست، حاکی است که فرماندهان آمریکایی در عراق معتقدند تعبیر بدون انعطاف عراقی ها از مقررات جدید ممکن است امنیت جانی سربازان آمریکایی را به خطر بیاندازد.

این روزنامه به نقل از آنچه ای میلی از سوی فرمانده نیروهای آمریکایی در بغداد توصیف کرده، آورده است که سربازان او چه با حمایت و چه بدون حمایت ارتش عراق، برای جلوگیری از خطرات امنیتی در این کشور و همچنین واکنش به آنها، به عملیات خود در مناطق شهری ادامه خواهند داد.

در گزارش واشنگتن پست آمده است که شخصیت های نظامی آمریکا انتظار نداشته اند که مقررات جدید از سوی عراقی ها کلمه به کلمه به اجرا گذاشته شود. آنها همچنین انتظار نداشته اند که پس از خروج این نیروها از مناطق شهری شمار گشت زنی های مشترک با عراقی ها تا این حد محدود شود.

گزارشگر بی بی سی می گوید دولت عراق به شدت تمایل دارد که نشان دهد اکنون قادر است بدون آمریکایی ها امنیت این کشور را تامین کند.

به گفته گزارشگر بی بی سی ، هر چه آمریکا به سمت کاهش نیروهای خود در عراق پیش می رود، تنش میان نیروهای امنیتی عراق و ارتش آمریکا مشهودتر می شود.

مطالب مرتبط