نگرانی عمیق روسیه از تجدید تسلیحات گرجستان

میخائیل ساکاشویلی
Image caption آقای ساکاشویلی خواستار دریافت کمک های نظامی از آمریکا شده است

روسیه از تلاش های گرجستان برای تجدید تسلیحات به شدت ابراز نگرانی کرده و گفته است برای جلوگیری از اجرای نقشه های روسیه اقدامات لازم را به عمل خواهد آورد.

گرگوری کاراسین، معاون وزارت خارجه روسیه به بی بی سی گفت تلاش های گرجستان احتمالا به تنش های موجود بین دو کشور دامن خواهد زد.

آقای کاراسین افزود گرجستان در نظر دارد در ماه اوت در آستانه سالگرد جنگ دو کشور در اوستیای جنوبی، به "اقدامات تحریک آمیز" دست بزند.

ابراز نگرانی روسیه در حالی است که جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا که به گرجستان سفر کرده در حال گفتگو با میخائیل ساکاشویلی رئیس جمهوری گرجستان است.

تحلیلگران می گویند در این ملاقات رئیس جمهوری گرجستان از آمریکا خواهد خواست پرسنل و تجهیزات نظامی در اختیار این کشور قرار دهد.

آقای ساکاشویلی می گوید که برای محافظت از مرزهای خود با اوستیای جنوبی و ابخاز، به این تجهیزات نیازمند است.

این دو منطقه که استقلال خود از گرجستان را اعلام کرده اند از حمایت روسیه برخوردارند.

ولی آقای بایدن قبل از شروع مذاکرات وعده قاطعی در این باره نداد و گفت هر گونه کمک آمریکا مستلزم اصلاحات دموکراتیک بیشتر در گرجستان خواهد بود.

آقای بایدن گفت در حالی که آمریکا از تمامیت ارضی جمهوری گرجستان حمایت می کند، می خواهد ببیند که نهال دموکراسی در گرجستان کاملا ریشه دوانده است.

آقای بایدن قبل از سفر به گرجستان از اوکراین دیدن کرده بود.

این دیدارها دو هفته پس از سفر باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا به روسیه است.

تلاش های دولت باراک اوباما برای بهبود روابط با روسیه، موجب نگرانی کشورهای متحد آمریکا در منطقه قفقاز شده بود و به نظر می رسد سفر جو بایدن به منطقه برای تاکید به ادامه حمایت آمریکا از این کشورهاست.

مطالب مرتبط