تاثیر موفقیت کلینتون در کره شمالی بر روابط دو کشور

بیل کلینتون همراه با لی و لینگ به آمریکا بازگشت
Image caption بیل کلینتون همراه با لی و لینگ به آمریکا پرواز کرد - این دو شهروند آمریکا به 12 سال زندان در کره شمالی محکوم شده بودند

بیل کلینتون، رئیس جمهوری سابق آمریکا پس از موفقیت چشمگیری که در ماموریتش برای آزاد کردن دو خبرنگار آمریکایی در کره شمالی داشت، به آمریکا بازگشته است.

کیم جونگ ایل، رهبر کره شمالی در پی ملاقات با آقای کلینتون در روز سه شنبه (4 اوت)، حکم عفو و آزادی دو خبرنگار آمریکایی را صادر کرد.

اما اگر این موفقیت تاثیری بر کل روابط دو کشور داشته باشد، این تاثیر چه خواهد بود؟

ظاهرا برنامه ریزی برای ماموریت بیل کلینتون به کره شمالی از آنجا آغاز شد که رهبران کره شمالی به طور غیرمستقیم پیشنهاد کردند که اگر آقای کلینتون شخصا به کره شمالی سفر کند، دو خبرنگار آمریکایی آزاد خواهند شد.

سفر رئیس جمهوری سابق آمریکا که در ضمن همسر هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه این کشور نیز هست، به طور گسترده در رسانه های کره شمالی انعکاس داده شد.

سفر آقای کلینتون به کره شمالی فرصتی برای رهبران کره شمالی فراهم کرد تا آنها با پذیرایی از یکی از روسای جمهوری سابق آمریکا و همچنین عفو دو خبرنگار آمریکایی، قدرت و اختیارات خود را تقویت کند.

این ماموریت به گفته یکی از ناظران مهم روابط آمریکا و کره شمالی، ماموریتی بود که "خطرات و مزایای آن زیاد" بود.

با این که سفر آقای کلینتون ظاهرا "خصوصی" بود، اما این سفر از پشتیبانی وزیر امور خارجه و از آن مهمتر شخص باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا بر خوردار بود.

اگر بیل کلینتون با دست خالی باز می گشت روابط کره شمالی و آمریکا بدتر می شد. اما آیا خلاف این امر نیز صدق می کند؟

هیچکس نگفته که آقای کلینتون و رهبر کره شمالی در یک ساعت ملاقاتی که داشته اند در باره چه موضوع هایی با یکدیگر صحبت کرده اند.

بعید به نظر می رسد که گفتگوی آنها به مسائل فراگیرتر در روابط دو کشور و همچنین برنامه هسته ای کره شمالی، کشیده نشده باشد.

در برخی محافل گمانه زنی شده است که کره شمالی ممکن است تلاش داشته از سفر یک مقام عالی رتبه آمریکایی به این کشور برای خروج خود از انزوا استفاده کند.ممکن است پذیرایی از آقای کلینتون گامی باشد به بازگشت بر سر میز مذاکرات میان دو کشور.

یقینا دولت آمریکا امیدوار است که سفر اخیر رئیس جمهوری سابق این کشور به کره شمالی همین نتیجه را در بر داشته باشد.

اما، مانند همیشه، درک انگیزه های اصلی کره شمالی کار سختی است.

مطالب مرتبط