کره شمالی و جنوبی مذاکره کردند

Image caption مقام های دو کره در پی درگذشت کیم دای جونگ، رئیس جمهور پیشین کره جنوبی با یکدیگر دیدار کردند

مقام های کره شمالی و جنوبی، بطور غیرمنتظره و برای اولین بار در تقریبا دو سال اخیر، با یکدیگر در سئول، پایتخت کره جنوبی دیدار کردند.

گفته می شود یکی از مقام های ارشد سرویس اطلاعاتی کره شمالی که به کیم جونگ ایل، رهبر کره شمالی، نزدیک قلمداد می شود، با هیون این تایک، وزیر اتحاد کره جنوبی دیدار کرد.

مقام های کره شمالی جهت حضور در مراسم خاکسپاری کیم دای جونگ، رئیس جمهور پیشین کره جنوبی به سئول سفر کرده بودند.

کره شمالی اخیرا اقدام به آزمایش هسته ای کرده بود، اما برخی تحلیلگران می گویند اکنون این کشور به دنبال فراهم کردن شرایط روابط بهتر در شبه جزیره کره است.

آقای هیون پیش از آغاز دیدارش با کیم یانگ گون، همتای اهل کره شمالی خود، در جمع خبرنگاران گفت: "من می خواهم مسائل بین دو کره را مطرح کنم."

از ماه فوریه سال 2008 که لی میونگ باک، رئیس جمهور محافظه کار کره جنوبی در راس کار قرار گرفت، این اولین دیدار بین مقام های دو کشور است.

از زمانی که آقای لی کمک های ارسالی به کره شمالی را قطع کرد و از سرگیری ارسال کمک ها را به احیاء روند خلع سلاح هسته ای کره شمالی وابسته دانست، روابط دو کشور رو به تیرگی گذاشته است.

جان سادورت، گزارشگر بی بی سی در سئول گفتگوهای روز شنبه 22 اوت را نشانی از آن تلقی کرد که پس از ماه ها تنش رو به ازدیاد، کره شمالی می خواهد روابط خود با کره جنوبی را بهبود ببخشد.

در چند ماه گذشته یک موشک دوربرد از بالای آسمان ژاپن عبور کرده و این کشور یک آزمایش هسته ای زیر زمینی نیز انجام داده است.

گزارشگر بی بی سی می گوید یکی از دلایل تمایل کره شمالی به بهبود روابط، فشاری است که این کشور به تدریج به خاطر آثار تحریم های سازمان ملل متحد متحمل می شود و این کشور مایل است با فراهم کردن شرایط تجارت و همچنین گردشگری میان دو کره، ارز وارد کشور خود کند.

روز جمعه 21 اوت، شش نفر از مقام های حزب کارگران، حزب حاکم در کره شمالی در حالی که کت و شلوار و کراوات سیاه برتن داشتند، دسته گلی را بر روی پله های ساختمان پارلمان کره جنوبی، که کیم دای جونگ در آنجا به خاک سپرده شد، قرار دادند.

آقای کیم که در روز سه شنبه 18 اوت در سن 85 سالگی درگذشت، دوران ریاست جمهوری خود را وقف بهبود روابط دو کره کرد که در حال حاضر هم به طور رسمی صلح میان آنها برقرار نشده است.

کیم دای جونگ، کمک های انسانی به کره شمالی را آغاز کرد که اهرم اصلی "سیاست آفتابی" او بود. در پیش گرفتن این سیاست، در سال 2000 جایزه صلح نوبل را برای او به ارمغان آورد و در همان سال او اجلاسی تاریخی را با کیم جونگ ایل، رهبر کره شمالی برگزار کرد.

مطالب مرتبط