مذاکرات دشوار اوباما در اولین سفرش به چین

باراک اوباما
Image caption اوباما بر اهمیت روابط آمریکا و چین تاکید کرده است

سفیر آمریکا در چین اعلام کرده که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا ماه نوامبر سال جاری میلادی به چین سفر خواهد کرد.

این اولین سفر باراک اوباما به چین به عنوان رئیس جمهوری آمریکا خواهد بود.

جان هاتزمن، سفیر جدید آمریکا در چین که به زبان ماندارین چینی که به آن تسلط دارد صحبت می کرد گفت این دیدار بخشی از برنامه تقویت روابط دولت متبوعش با پکن است.

آقای هاتزمن گفت: " همکاری چین و آمریکا هیچوقت مانند امروز مهم نبوده است. اکنون جهان بیش از هر زمان دیگری به روابط سالم و با ثبات دو کشور متکی است."

تحلیلگران می گویند با وجود تاکید به مناسبات گرم دو کشور، مذاکرات باراک اوباما با هو جینتائو، رهبر چین مذاکرات دشواری خواهد بود.

دو کشور در مورد سیاست های بازرگانی و اقتصادی دارای اختلاف نظرهای جدی هستند.

علاوه بر این برنامه هسته ای بلندپروازانه کره شمالی و نیز کاهش گازهای گلخانه ای از مسائلی است که موضع دو کشور در قبال آن متفاوت است.

چین در برابر فشارهای آمریکا برای موافقت با اعمال تحریم های شدیدتر علیه کره شمالی مقاومت کرده و همچنین گفته است که کشورهای ثروتمند باید در کاهش گازهای گلخانه ای پیشقدم شوند.

علاوه بر این یک رشته رویارویی کشتی های نیروی دریایی دو کشور به نگرانی های آمریکا در مورد عزم راسخ چین به دفاع از "منافع ارضی" خود در دریای جنوب چین، دامن زده است.

آمریکا برای مدتی طولانی در این منطقه به عنوان یک قدرت مهم بین المللی حضور داشته است.

دولت آقای اوباما همچنین معتقد است که چین باید اجازه دهد ارزش یوآن، واحد پول چین در برابر دلار افزایش یابد ولی در ماه های اخیر این افزایش متوقف شده است.

ارزش اوراق بهادار خزانه داری آمریکا که در اختیار چین است معادل 801 میلیارد دلار است و مقامات چین با توجه به کسری بودجه فاحش دولت آمریکا، بارها از در امان بودن سرمایه گذاری های خود ابراز نگرانی کرده اند.

چین اخیرا سعی کرده در مبادلات ارزی بین المللی خود از دلار آمریکا فاصله بگیرد.

مطالب مرتبط