پاکستان: بر القاعده غلبه کردیم

Image caption طالبان پاکستان به جناح های مختلف تقسیم شده اند

دولت پاکستان گفته است در جنگ علیه طالبان در حال پیروز شدن است و با موفقیت سرگرم بیرون راندن اعضای شبکه القاعده از این کشور است.

رحمان مالک، وزیر کشور پاکستان، روز پنجشنبه (27 اوت)، در سفری به لندن، پایتخت بریتانیا، به بی بی سی گفت که ارتش پاکستان هم اکنون در حال سرکوب پیکارجویان اسلامی است و برای خاتمه دادن به فعالیت آنها مصمم است.

او گفت گزارش های اطلاعاتی حاکی است که پیروان شبکه القاعده در پاکستان وحشت کرده اند و این کشور را به مقصد سومالی، سودان و یمن ترک می کنند.

آقای مالک گفت تمام کشور پاکستان پشتیبان تلاش های دولت برای پاکسازی این کشور از کسانی است که او آنها را دشمن بشریت توصیف کرد.

در همین حال، خبرها از پاکستان حاکی است که دست کم چهار مظنون اقدامات پیکارجویانه در حمله ای توسط هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در شمال غرب پاکستان کشته شده اند.

مقام های اطلاعاتی پاکستان امروز گفتند یکی از محل های اختفای پیکارجویان در منطقه قبیله نشین وزیرستان جنوبی هدف نظامیان آمریکا قرار گرفته است.

اوایل ماه اوت حمله ای مشابه در همان منطقه انجام گرفت که منجر به کشته شدن بیت الله محسود، از رهبران ارشد طالبان پاکستان شد.

در یک سال گذشته صدها پیکارجو و غیرنظامی در دهها حمله توسط هواپیماهای بدون سرنشین در پاکستان کشته شده اند که اغلب این تلفات در وزیرستان شمالی و جنوبی بوده است.

ساکنان محلی به بخش اردو زبان بی بی سی گفته اند که هدف حمله اخیر خانه ای بوده است که پیکارجویان در آن اقامت داشته اند.

هنوز روشن نیست که هدف از این حمله فرد خاصی از گروه طالبان بوده است یا نه.

اما گفته می شود که این خانه نزدیک منطقه ای است که نیروهای امنیتی پاکستان روز گذشته با پیکارجویان وفادار به بیت الله محسود درگیر شده بودند.

پاکستان پیش از این از حملات آمریکا توسط هواپیماهای بدون سرنشین انتقاد کرده و گفته است که این گونه حملات فقط به حمایت از پیکارجویان دامن می زند.

مطالب مرتبط