تلاش ترکیه برای حل اختلافات میان عراق و سوریه

احمد داوود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه برای کاستن از تنش دیپلماتیک میان عراق و سوریه بر سر انفجارهای اخیر بغداد میانجی گری می کند.

به همین منظور آقای داوود اوغلو به بغداد سفر کرده و با مقام های عراقی از جمله نوری مالکی، نخست وزیر و هوشیار زیباری، وزیر امور خارجه دیدار کرده است.

قرار است آقای داوود اوغلو سپس به سوریه سفر کرده و با مقام های این کشور از جمله بشار اسد، رئیس جمهور ملاقات کند.

وزیر خارجه ترکیه گفته است که می خواهد فضای اعتماد متقابل را میان دو کشور ایجاد کند، چون در چنین فضایی دو کشور خواهند توانست بر چنین بحران هایی چیره شوند.

روزنامه دولتی الصباح عراق نوشته که وزیر خارجه ترکیه از مقام های عراقی خواهد خواست تا از سازمان ملل برای بازگرداندن افراد موردنظر از سوریه درخواست کمک نکند.

همچنین گفته شده که آقای داوود اوغلو خواهان نشست فوری هوشیار زیباری و ولید معلم، وزیران خارجه عراق و سوریه خواهد شد.

وزیر خارجه ترکیه، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا را در یک تماس تلفنی در جریان تلاش های خود در این زمینه گذاشته است.

عراق هفته پیش سوریه را به آموزش شورشیان در اردوگاه های دولتی و پناه دادن به افرادی که ظن مشارکت آنها در انفجارهای اخیر عراق می رود، متهم کرد.

سوریه خشونت های اخیر در عراق را که به کشته شدن دهها نفر منجر شد، محکوم کرده و از عراق خواسته تا اسناد و شواهد خود را در این زمینه در اختیار این کشور بگذارد.

به دنبال ایجاد تنش در روابط دو کشور، عراق و سوریه سفرای یکدیگر را فرا خواندند.

فراخوانی سفیر عراق از سوریه تنها دو سال پس از برقراری روابط دیپلماتیک میان عراق و سوریه صورت گرفت.

دو کشور در زمان حکومت صدام در عراق، علیرغم حکومت حزب بعث در هر دو کشور، روابط خصمانه ای داشتند. روابط میان دو کشور پس از 24 سال در سال 2006 برقرار شد.

به دنبال اشغال عراق توسط آمریکا در مارس سال 2003 و سقوط رژیم صدام حسین، بسیاری از مقام های بعثی این کشور به سوریه گریختند.

عراق بارها خواهان بازگرداندن مقام های فراری شده است.

مطالب مرتبط