رهبر کره شمالی برای مذاکرات چندجانبه ابراز آمادگی کرد

کیم جونگ ایل
Image caption کیم از مذاکرات دوجانبه و چندجانبه برای حل بحران کره استقبال کرده است

کره شمالی برای "مذاکرات دو جانبه و چند جانبه" بر سر بحران هسته ای این کشور ابراز آمادگی کرده است.

روز جمعه، 18 سپتامبر (27 شهریور)، گزارش شد که کیم جونگ ایل، رهبر حکومت کمونیستی کره شمالی، گفته است که دولت او مایل به از سرگیری مذاکرات دو جانبه و چند جانبه با کشورهای علاقمند به حل و فصل اختلافات مربوط به فعالیت های هسته ای این کشور و وضعیت شبه جزیره کره است.

به گزارش خبرگزاری دولتی چین - شین هوا - کیم جونگ ایل در ملاقات با فرستاده ویژه رئیس جمهوری چین گفته است که "کره شمالی مایل است مسایل موجود را از راه مذاکرات دوجانبه و چند جانبه حل و فصل کند."

اشاره کیم جونگ ایل به مذاکرات شش جانبه پکن برای حل بحران ناشی از برنامه های اتمی کره شمالی است که از ماه آوریل سال جاری به حالت تعلیق در آمده است.

مذاکرات شش جانبه با شرکت کره شمالی، آمریکا، ژاپن، روسیه، چین و کره شمالی در پایتخت چین جریان داشت اما در ماه آوریل، کره شمالی در اعتراض به آنچه که عدم اجرای تعهدات آمریکا در قبال توقف برنامه هسته ای خود می نامید از این مذاکرات خارج شد.

کره شمالی بر انجام مذاکرات دوجانبه با آمریکا اصرار داشته اما مقامات ایالات متحده تاکید ورزیده اند که مسایل شبه جزیره کره باید با مشارکت سایر کشورهای منطقه حل و فصل شود.

اگرچه جنگ کره، که از سال 1950 با حمله کره شمالی به کره جنوبی آغاز شده بود با امضای توافقنامه ترک مخاصمه در سال 1953 خاتمه یافت، اما هنوز بین کره شمالی با کره جنوبی و آمریکا معاهده صلح امضا نشده است.

تمایل به مذاکره با آمریکا

کره شمالی مایل بوده است تا از طریق مذاکره دوجانبه با ایالات متحده، به توافق صلح و تعهد ایالات متحده در تضمین امنیت این کشور دست یابد اما آمریکا این پیشنهاد را نپذیرفته است.

Image caption برنامه های اتمی و موشکی کره شمالی به تحریم بین المللی منجر شده است

در مقابل، دولت کره شمالی گفته است که تا زمانی که ایالات متحده "سیاستی خصمانه" نسبت به این کشور دارد و در صدد حمله اتمی به آن است، زرادخانه هسته ای خود را از میان نخواهد برد.

به گزارش شین هوا، رهبر کره شمالی افزوده است که دولت او به ثبات و امنیت شبه جزیره کره متعهد و خواستار برقراری صلح در این منطقه است.

در این گزارش آمده است که نماینده ویژه رئیس جمهوری چین در ملاقات با کیم جونگ ایل نامه ای حاوی پیشنهاد غیراتمی شدن شبه جزیره کره را تسلیم او کرد و از کره شمالی خواست تا به مذاکرات شش جانبه برای حل مسایل کنونی بازگردد.

اخیرا مقامات آمریکایی اعلام کرده اند که اخیرا پیشنهادهایی را در مورد برنامه های هسته ای کره شمالی از آن کشور دریافت کرده و مشغول بررسی آن هستند.

آمریکا همچنین انجام مذاکرات دوجانبه را مردود ندانسته اما آن را منوط به دریافت تعهدات کره شمالی در مورد حفظ امنیت شبه جزیره و همچنین موافقت کره جنوبی با چنین مذاکراتی کرده است.

مقامات کره جنوبی گفته اند که در صورتیکه مذاکرات دوجانبه آمریکا و کره شمالی به از سرگیری مذاکرات شش جانبه منجر شود با چنین مذاکراتی مخالفتی ندارند.

روز جمعه، سخنگویان دولت کره جنوبی نسبت به بروز واکنش شتابزده نسبت به ابراز آمادگی رهبر کره شمالی برای از سرگیری مذاکرات هشدار دادند.

کره شمالی در ماه های اخیر از انجام آزمایش های موشکی و هسته ای جدیدی خبر داده که صدور قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل حاوی تحریم های اقتصادی را در پی داشته است.

مطالب مرتبط