اوباما: انصراف از طرح موشکی امتیازی به روسیه نیست

باراک اوباما
Image caption آقای اوباما در شبکه تلویزیونی سی بی اس، صحبت می کرد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا می گوید تصمیم وی برای انصراف از اجرای برنامه دفاع موشکی در اروپا، به دلیل مخالفت روسیه نبوده است.

آقای اوباما که در شبکه تلویزیونی سی بی اس صحبت می کرد کفت روسیه در باره این که سیستم دفاعی ما چگونه باید باشد تصمیم نمی گیرد.

آقای اوباما افزود که البته اگر تصمیم جدید ما سبب شود که روسیه با ما در زمینه مقابله با تهدید موشک های بالیستیکی ایران یا برنامه هسته ای این کشور، همکاری موثرتری داشته باشد، این به نفع ما خواهد بود.

پیشتر، رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا انتقادهای جمهوریخواهان را که می گویند انصراف آمریکا از استقرار سیستم دفاع موشکی در اروپا، به قصد دادن امتیاز به روسیه بوده، به شدت رد کرده بود.

وزیر دفاع آمریکا که خود از جمهوریخواهان است، در مقاله ای در روزنامه نیویورک تایمز نوشته است مخالفت روسیه با این طرح بهیچوجه نقشی در این تصمیم که پنجشنبه هفته گذشته اعلام شد، نداشته است.

آقای گیتس می نویسد هدف از طرح استقرار سیستم دفاع موشکی در لهستان و جمهوری چک، مقابله با هر گونه خطر متوجه از جانب ایران بود نه روسیه.

وزیر دفاع آمریکا می گوید این سیستم برای مقابله با موشک های دوربرد در نظر گرفته شده بود اما پس از آن که ارزیابی های اطلاعاتی نشان داد که بعید به نظر می رسد ایران تا چندین سال دیگر قادر به تولید موشک های دور برد باشد، این برنامه تغییر پیدا کرد.

به نظر رابرت گیتس، سیستمی که جایگزین سیستم قبلی خواهد شد قادر به دفاع سریعتر و موثرتر است.

روسیه همواره این طرح را تهدیدی مستقیم علیه منافع خود می دانست.

دمیتری مدودف رئیس جمهور روسیه از تصمیم جدید آمریکا استقبال کرده و آن را "گامی مسئولانه" خوانده است.

وی گفت در جریان ملاقات هفته جاری با باراک اوباما در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک درباره طرح دفاع موشکی گفتگو خواهد کرد.

به اعتقاد کارشناسان تصمیم اخیر آمریکا را باید یک تغییر عمده در سیاست خارجی این کشور در قبال روسیه، اروپا و ایران قلمداد کرد.

ایران هدف از برنامه موشکی خود را تنها مسائل علمی، تجسسی و دفاعی عنوان کرده است، با این حال کشورهای غربی و برخی همسایگان ایران نگرانند که ایران در تلاش برای ساخت موشک هایی برای حمل کلاهک هسته ای باشد.

مطالب مرتبط