انفجار انتحاری در پاکستان بیش از چهل نفر را کشت

بیش از چهل نفر در یک انفجار انتحاری در شمال غرب پاکستان کشته شده اند.

روز دوشنبه، 12 اکتبر (20 مهر)، راننده یک اتومبیل حاوی مواد منفجره اتومبیل خود را در نزدیک یک خودروی متعلق به ارتش پاکستان در بازاری واقع در ناحیه شانگله، واقع در ایالت سرحد شمالغرب پاکستان، منفجر کرد که در اثر آن، چهل و یک نفر از جمله شش افسر ارتش کشته و حدود چهل و پنج نفر دیگر زخمی شده اند.

ناحیه شانگله پیش از این یکی از بخش های منطقه دره سوات بود اما چند سال پیش به یک ناحیه جداگانه تبدیل شد.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را بر عهده نگرفته اما وقوع آن در پی یک رشته اقدامات خشونت آمیز در خلال یک هفته اخیر گزارش می شود که گروه طالبان پاکستانی مسئولیت آنها را برعهده گرفته یا مسئول آنها معرفی شده است.

هفته گذشته انفجار انتحاری در برابر مقر یکی از نهادهای متعلق به سازمان ملل متحد در مرکز اسلام آباد، پایتخت پاکستان، پنج کشته برجای گذاشت.

روز جمعه نیز انفجار یک اتومبیل حاوی مواد منفجره در بازاری در شهر پیشاور سی و پنج نفر را کشت.

Image caption حملات طالبان به تلافی کشته شدن بیت الله محسود صورت گرفته است

همچنین، نفرات مسلح در روز شنبه به یک پادگاه ارتش در شهر راولپندی حمله کردند.

در ماه های اخیر، منطقه دره سوات محل درگیری خونین ارتش پاکستان و نفرات مسلح طالبان بود و منابع ارتش گفته بودند توانسته اند این منطقه را از حضور طالبان پاکسازی کند.

در مقابل، به نظر می رسد که طالبان در نظر داشته اند با تشدید عملیات خود نشان دهند که همچنان از توانایی کافی برای ایجاد نا امنی در این منطقه برخوردارند.

با اینهمه، در خلال یک هفته اخیر طالبان ظاهرا به منظور ادامه حضور در منطقه، عملیات خود را شدت بخشیده و از جمله در اوایل هفته، یکی از پایگاه های نظامی دولتی را هدف حمله مسلحانه قرار دادند و حدود بیست نفر را کشتند.

در پی حمله روز شنبه، سخنگوی طالبان ادعا در تماسی با خبرگزاری های خارجی گفت که این حمله اولین مورد از عملیاتی است که به تلافی کشته شدن بیت الله محسود، از رهبران طالبان پاکستانی، برنامه ریزی شده و به جرا در خواهد آمد.

بیت الله محسود در ماه اوت سال جاری در اثر اصابت یک فروند موشک پرتاب شده از سوی نیروهای آمریکایی کشته شد.

برخی از منابع اطلاعاتی گفته اند که عملیات اخیر توسط شاخه ای از طالبان پاکستان در ایالت پنجاب به اجرا گذاشته شده که گفته می شود با نفرات طالبان مستقر در نزدیک مرز پاکستان و افغانستان ارتباط نزدیک دارد و از حمایت آنان برخوردار است.

مطالب مرتبط