کره شمالی آمریکا را به مذاکره مستقیم دعوت کرد

یک دانشجوی کره جنوبی در کنار پوستری از موشکهای کره شمالی
Image caption تصور می شود که کره شمالی هزاران موشک در زرادخانه خود داشته باشد.

کره شمالی برای گفتگوی مستقیم با آمریکا اعلام آمادگی کرده اما در عین حال هشدار داده است که اگر آمریکا با آن موافقت نکند، پیونگ یانگ راه خود را خواهد رفت.

مقامات وزارت خارجه کره شمالی می گویند برگزاری مذاکرات گسترده تری که کشورهای همسایه کره شمالی را هم در بر بگیرد، به مذاکرات مستقیم احتمالی میان پیونگ یانگ و واشنگتن بستگی خواهد داشت.

پیشتر در سال جاری مذاکرات شش جانبه ای در مورد برنامه اتمی کره شمالی بین این کشور و آمریکا، ژاپن، روسیه، چین و کره جنوبی در پکن جریان داشت اما در ماه آوریل، کره شمالی در اعتراض به آنچه که عدم اجرای تعهدات آمریکا در قبال توقف برنامه هسته ای خود عنوان کرد، از این مذاکرات خارج شد.

طی ماه های اخیر و به دنبال آزمایش های موشکی و اتمی کره شمالی که موجب تحریم های بیشتر سازمان ملل متحد علیه این کشور شد، تنش بر سر برنامه های هسته ای پیونگ یانگ افزایش یافت.

سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی در اظهاراتی که خبرگزاری رسمی این کشور گزارش کرده گفته است: " ما به این نتیجه رسیدیم که دو طرف اصلی مذاکره، یعنی کره شمالی و آمریکا، باید ابتدا با هم به گفتگو بنشینند و راه حلی منطقی پیدا کنند."

این سخنگو افزود: "اکنون که ما حسن نیت نشان داده ایم و اعلام کردیم که حاضریم با آمریکا گفتگو کنیم و در مذاکرات چندجانبه از جمله گفتگوهای 6 جانبه شرکت کنیم، وقت آن است که آمریکا تصمیم خود را بگیرد."

او همچنین هشدار داد که اگر آمریکا تمایلی به گفتگوی مستقیم با کره شمالی نداشته باشد، این کشور راه خود را خواهد رفت.

فرستاده کره شمالی در آمریکا

بیانیه وزارت خارجه کره شمالی در حالی منتشر می شود که ری گان دومین فرستاده بلندپایه این کشور در امور اتمی به دیدار خود از آمریکا پایان داد.

او در این سفر کم سابقه به آمریکا با جمعی از دانشگاهیان و مقامات سابق این کشور دیدار کرد.

آمریکایی هایی که در جریان سفر فرستاده کره شمالی با او دیدار کردند، گفته اند که به نظر می رسد کره شمالی نسبت به از سرگیری مذاکرات 6 جانبه در مورد برنامه اتمی اش تمایل بیشتری نشان می دهد.

کره شمال در سال 2007 موافقت کرد که در ازای دریافت کمک های بین المللی در زمینه تامین سوخت و همچنین امتیازات سیاسی فعالیت تاسیسات اتمی خود را متوقف کند.

اما این کشور بعد از دریافت مقدار زیادی از کمکهای مقرر، پیشتر در سال جاری از روند مورد توافق خارج شد و دومین آزمایش هسته ای خود را انجام داد.

به دنبال این آزمایش مقامات کره شمالی هشدار دادند که ذخایر پلوتونیوم خود را برای ساخت سلاح اتمی آماده می کنند و فرایند غنی سازی اورانیوم را هم که روشی دیگر برای ساخت سلاح اتمی است، از سر می گیرند.

آزمایش هسته ای که کره شمالی در ماه مه سال جاری انجام داد، باعث اعمال دور جدیدی از تحریمهای سازمان ملل متحد علیه این کشور شد و برخی از تحلیلگران معتقدند که همین تحریمها باعث شده است که مقامات پیونگ یانگ به از سرگیری مذاکرات ترغیب شوند.

مطالب مرتبط