دعوت آمریکا و کره جنوبی از کره شمالی برای گفتگو

لی و اوباما
Image caption لی و اوباما در مورد رفتار با کره شمالی "نظرات نزدیکی" دارند

رئیسان جمهوری آمریکا و کره جنوبی از کره شمالی خواسته اند به مذاکرات برای حل بحران هسته ای این کشور بازگردد.

روز پنجشنبه، 19 نوامبر (28 آبان)، باراک اوباما و لی میونگ بک، رئیسان جمهوری آمریکا و کره جنوبی، پس از مذاکرات دو جانبه در سئول، پایتخت کره، در یک نشست خبری مشترک نتیجه گفتگوهای خود از جمله در زمینه نحوه مواجهه با برنامه های اتمی کره شمالی را تشریح کردند.

آقایات اوباما و لی در این نشست خبری از "نزدیکی نظرات" خود در زمینه نگرش نسبت به کره شمالی سخن گفتند و افزودند که در صورتیکه کره شمالی در صدد حل و فصل مساله اتمی خود از راه مذاکره برآید، از کمک های اقتصادی خارجی برخوردار خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا، که در ادامه سفر خود به شرق آسیا به سئول، پایتخت کره جنوبی، سفر کرده، در عین حال اعلام کرد که روز 8 دسامبر سال جاری، استیون بازورث را به عنوان نماینده ایالات متحده به کره شمالی اعزام می کند تا به طور مستقیم مذاکراتی را با مقامات این کشور به عمل آورد

ماموریت آقای بازورث تشویق رژیم کمونیستی کره شمالی به بازگشت به مذاکرات شش جانبه پکن است که با هدف متقاعد کردن کره شمالی به کنار گذاشتن برنامه های هسته ای آن کشور در برابر دریافت کمک های خارجی در جریان بوده است.

این مذاکرات از اوت سال 2003 و پس از خروج کره شمالی از پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای با شرکت کره شمالی، آمریکا، کره جنوبی، روسیه، چین و ژاپن در پکن آغاز شد و به طور متناوب برگزار شده است.

کره شمالی بارها این مذاکرات را تحریم کرده و بار دیگر به آن بازگشته و در ماه آوریل سال جاری نیز در اعتراض به آنچه که خلف وعده ایالات متحده در ارسال کمک های اقتصادی در برابر توقف بخشی از برنامه های هسته ای خود توصیف کرد از مذاکرات خارج شد.

این کشور یک ماه پس از اعلام خروج از این مذاکرات، اعلام کرد که دومین بمب اتمی خود را آزمایش کرده است.

پیشنهاد حل اختلاف

آقای اوباما در سخنان خود در سئول آنچه را که "رفتار تحریک آمیز کره شمالی" در شرکت مقطعی در مذاکرات پکن برای کسب امتیاز از سایر شرکت کنندگان می نامید محکوم کرد.

Image caption سفر به سئول بخشی از برنامه سفر منطقه ای اوباما بوده است

رئیس جمهوری آمریکا افزود که "در به روی حل اختلافات موجود از راه های مسالمت آمیز باز است و بر عهده دولت کره شمالی است که با استفاده از این فرصت، شاهد کاهش تدریجی تحریم های بین المللی و پذیرش کشور خود در جامعه بین المللی باشد."

وی در عین حال تاکید کرد که "تنها راه تحقق این هدف ها این است که کره شمالی به اقداماتی جدی و واقعی در حل و فصل مسایل هسته ای خود دست بزند."

ماه گذشته کیم جونگ ایل، رهبر کره شمالی، اعلام کرد که کشور او آماده بازگشت به مذاکرات شش جانبه است مشروط به اینکه مذاکرات دوجانبه با آمریکا آغاز شود و به نتیجه مطلوب برسد.

کره شمالی، ضمن شرکت در مذاکرات شش جانبه، همواره بر گفتگوی دوجانبه با ایالات متحده اصرار ورزیده در حالیکه دولت آمریکا وضعیت شبه جزیره کره را مساله ای منطقه ای دانسته که باید با مشارکت کشورهای منطقه حل و فصل شود.

از زمان اعلام ترک مخاصمه در جنگ سه ساله کره در سال 1953 تا کنون، ایالات متحده از امضای قرارداد نهایی صلح با کره شمالی و شناسایی رسمی این کشور خودداری ورزیده و رسما دو کشور در حالت جنگ به سر می برند.

ایالات متحده امضای معاهده صلح را به حل اختلاف دو کره در مورد وحدت مجدد آنها موکول کرده است اما کره شمالی تاکید داشته که راه برقراری آرامش در شبه جزیره کره این است که ایالات متحده، ضمن شناسایی رسمی کره شمالی، با این کشور قرارداد صلح امضا کند و روابط عادی سیاسی و اقتصادی برقرار سازد.

آمریکا تعهد کرده است که در صورتیکه کره شمالی برنامه های هسته ای خود را کنار بگذارد، کمک های گسترده اقتصادی و فنی در اختیار این کشور قرار دهد اما تنها در صورتیکه توقف این برنامه ها به طور مستقل تایید شود.

مطالب مرتبط