حملات هوایی اسرائیل به غزه در پاسخ به پرتاب راکت

عضو حماس
Image caption هنوز معلوم نیست که چه گروهی راکت به سوی اسرائیل پرتاب کرده است

حملات هوایی اسرائیل به مناطقی در نوار غزه منجر به زخمی شدن هفت فلسطینی شده است.ا

سرائیل می گوید یک راکت از سوی غزه که در کنترل حماس است، به سوی اسرائیل شلیک شده و این حملات در پاسخ به پرتاب راکت بوده است.

این حملات پس از آن صورت می گیرد که گروه های فلسطینی در نوار غزه برای توقف پرتاب راکت از سوی غزه به اسرائیل توافق کرده بودند.

ارتش اسرائیل می گوید هواپیماهای این کشور یک تونل زیرزمینی و دو کارخانه در شمال و مرکز غزه را که از آنها برای تولید سلاح استفاده می شد، مورد هدف قرار داده اند.

شاهدان فلسطینی می گویند اسرائیل یک ریخته گری در مرکز غزه، یک کاروان در شمال و تونلی در جنوب این منطقه را بمباران کرده اند.

گروه های فلسطینی از این تونل ها برای قاچاق مواد مورد نیاز خود استفاده می کنند.

توافق گروه های فلسطینی برای توقف شلیک راکت از سوی یکی از رهبران حماس اعلام شده و هنوز معلوم نیست که چه گروهی این راکت را به سوی اسرائیل پرتاب کرده است.

مقام های حماس می گویندآتش بس با اسرائیل با هدف پیشگیری از حملات تلافی جویانه اسرائیل و ایجاد ثبات به اجرا گذاشته می شود.

مرز میان اسرائیل و غزه پس از تهاجم نظامی اسرائیل در ژانویه امسال عمدتا آرام بوده است.

در جریان این تهاجم بیش از ۱۴۰۰ نفر در غزه کشته شدند اما اسرائیل آمار کشته ها را ۱۱۶۶ نفر اعلام کرده است.

سه شهروند غیرنظامی اسرائیل و ۱۰ سرباز این کشور نیز در این جنگ کشته شدند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ماه پیش با صدور یک قطعنامه، گزارشی را تائید کرد که در باره حملات اسرائیل به نوار غزه در سال جاری میلادی و متهم کردن اسرائیل و حماس به ارتکاب جنایات جنگی بود.

در این گزارش که توسط یک کمیته حقیقت یاب به ریاست ریچارد گلدستون، از حقوقدانان پر سابقه بین المللی تهیه شد، از اسرائیل و حماس خواسته شده که تحقیقات قابل اطمینانی در باره این جنگ انجام دهند.

مطالب مرتبط