اتحادیه اروپا: بیت المقدس پایتخت مشترک دو کشور باشد

بیت المقدس
Image caption فلسطینی ها بیت المقدس شرقی را به عنوان پایتخت در نظر دارند

وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا با صدور بیانیه ای خواهان آن شده اند که بیت المقدس در آینده پایتخت مشترک اسرائیل و هرگونه کشور مستقل فلسطین باشد.

در این بیانیه آمده است: "اگر صلح حقیقی بخواهد محقق شود، از طریق مذاکره باید راهی یافت که وضعیت بیت المقدس به عنوان پایتخت آینده دو کشور حل و فصل شود."

وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در پیش نویس این بیانیه بیت المقدس شرقی را پایتخت کشور آینده فلسطینی ها اعلام کرده بودند، اما در متن نهایی بیانیه مذکور، این نکته جنجالی را حذف کردند.

مقام های تشکیلات خودگردان فلسطینی ها از بیانیه اتحادیه اروپا استقبال کرده اند. اسرائیل می گوید که این بیانیه حاوی نکته جدیدی نیست.

بخش شرقی بیت المقدس در جریان جنگ اعراب و اسرائیل در سال 1967 به اشغال اسرائیل در آمد.

در بیانیه وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا آمده است: "اتحادیه اروپا هرگونه تغییر مرزهای پیش از سال 1967 از جمله در مورد بیت المقدس را به رسمیت نخواهد شناخت، مگر آنکه این تغییرات مورد توافق طرفین باشد."

اسرائیل در سال 1967 میلادی کرانه غربی رود اردن را به تصرف خود در آورد و بیت المقدس را پایتخت خود می داند.

اسرائیل از "متوازن شدن" و "بهبود" متن بیانیه وزیران کشورهای عضو اتحادیه اروپا ابراز خشنودی کرده است اما می گوید که این بیانیه حاوی نکته جدیدی نیست.

اسرائیل همچنین در انتقاد از این بیانیه گفته است که این سند به مانع اصلی بر سر مذاکرات صلح که به گفته اسرائیل خودداری مقام های فلسطینی از بازگشت به مذاکرات است، اشاره ای نمی کند.

تشکیلات خودگرادان فلسطینی به رهبری محمود عباس توقف کامل تمام ساخت و سازها در شهرک های یهودی نشین واقع در اراضی اشغالی فلسطینی ها را به عنوان پیش شرط بازگشت به مذاکرات تعیین کرده است.

مقام های فلسطینی از بیانیه مذکور استقبال کرده اند، زیرا این بیانیه به گفته آنان به غیرقانونی بودن ساخت و سازها در شهرک های یهودی نشین واقع در اراضی فلسطینی ها اشاره می کند.

در این بیانیه همچنین آمده است که شورای اروپا "عمیقا" درباره وضعیت بیت المقدس شرقی نگران است.

وزیران امور خارجه کشورهای اتحادیه اروپا همچنین خواهان توقف رفتار "تبعیض آمیز" اسرائیل با فلسطینی ها در بیت المقدس شرقی شده است.

مطالب مرتبط