آمریکا به حملات نیروهای یمن به نفرات القاعده، کمک می کند

ارتش یمن
توضیح تصویر،

ارتش یمن با شورش شیعیان در شمال و نا آرامی استقلال طلبان در جنوب درگیر است

بنا بر گزارش ها باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با کمک کشورش در حمله نیروهای یمن به پیکارجویان القاعده در هفته گذشته موافقت کرده بود.

مقامات آمریکا می گویند دولت یمن در حملات خود به پیکارجویان در پنجشنبه گذشته (17 دسامبر)، خواستار کمک نظامی و اطلاعاتی آمریکا شده بود.

گفته می شود در این حملات 35 پیکارجو که ظن آن می رود از نفرات القاعده بوده اند، کشته شده اند.

شاهدان عینی شمار کشته شدگان را بیش از 60 نفر اعلام کرده اند.

یمن هر گونه دخالت آمریکا در این عملیات را تکذیب کرده بود.

روز گذشته پلیس یمن گفت 4 پیکارجوی دیگر را که در جریان حملات فرار کرده بودند، دستگیر کرده اند.

این 4 نفر که در جریان عملیات نظامی مجروح شده بودند، هنگامی که در بیمارستانی در عدن تحت معالجه قرار داشتند شناسایی و دستگیر شدند.

پنجشنبه گذشته وزارت دفاع یمن اعلام کرد که نیروهای نظامی و امنیتی این کشور در سه عملیات جداگانه به مراکز آموزشی و پناهگاه های شماری از اعضای شبکه القاعده در شمال و جنوب این کشور حمله کرده اند که در جریان آنها، دست کم سی و چهار شورشی مسلح کشته و هفده تن دیگر بازداشت شده اند.

در این بیانیه آمده بود که افراد القاعده به منظور برنامه ریزی برای حمله به هدف هایی در داخل و خارج از کشور، از جمله چند مدرسه در یمن، در این مراکز تجمع کرده بودند.

اطلاعیه مقامات یمنی از سوی منابع مستقل تایید نشده بود اما در ماه های اخیر، اعضای شبکه القاعده به حملاتی علیه هدف های دولتی و نظامی در نقاط مختلف یمن مبادرت کرده اند.

همچنین، برخی منابع گفته اند که اعضای القاعده از مراکز خود در یمن برای برنامه ریزی حملات علیه هدف هایی در کشورهای دیگر، به خصوص عربستان سعودی، استفاده کرده اند.

منابع اطلاعاتی ایالات متحده هشدار داده بودند که اعضای شبکه القاعده از یمن به عنوان یکی از مراکز عملیاتی خود استفاده کرده است.

در حال حاضر، دولت یمن علاوه بر درگیری با اعضای القاعده، با شورش شیعیان در شمال و نا آرامی جدایی طلبان در جنوب این کشور مواجه است.

تا سال 1990، بخش جنوبی یمن یک کشور مستقل بود و در آن سال، با وحدت دو بخش شمالی و جنوبی، جمهوری کنونی یمن تشکیل شد.

شورشیان جدایی طلب جنوب می گویند که اتحاد دو بخش یمن اقدامی اشتباه بوده و خواستار بازگشت به وضعیت قبل از سال 1990 هستند.