کاهش چشمگیر حمله به اسرائیلی ها در سال ۲۰۰۹

سربازان اسرائیلی
Image caption در مجموع 15 اسرائیلی در سال 2009 کشته شده اند

سازمان امنیت داخلی اسرائیل، شین بت، می گوید حمله به اسرائیلی ها در سال ۲۰۰۹ به شدت کاهش یافته است.

شین بت در گزارش سالانه خود آورده است که شمار این حملات به پایین ترین میزان خود طی نه سال گذشته و پس از آغاز انتفاضه مسجد الاقصی در سال ۲۰۰۰ میلادی رسیده است.

بنا بر این گزارش در سال ۲۰۰۹ حمله انتحاری علیه اسرائیلی ها رخ نداده است.

در مجموع ۱۵ اسرائیلی در سال ۲۰۰۹ کشته شده اند. این در حالی است که در سال گذشته میلادی شمار کشته شدگان، ۳۶ نفر گزارش شده بود.

بیشتر تلفات اسرائیلی ها در سال ۲۰۰۹ در جریان حمله نظامی اسرائیل به نوار غزه در حدود یک سال پیش رخ داد. در این حمله حدود ۱۴۰۰ فلسطینی جان خود را از دست دادند.

حدود یک ماه پیش یک گروه حقوق بشری اسرائیلی اعلام کرد سال ۲۰۰۹ مرگبارترین سال برای فلسطینیان طی دو دهه گذشته بوده است.

در گزارش سالانه شین بت آمده است که در سال ۲۰۰۹ میلادی نزدیک به ۵۷۰ راکت از نوار غزه به سوی اسرائیل شلیک شده که از این تعداد ۱۶۰ راکت بعد از پایان جنگ غزه پرتاب شده است. تعداد راکت های شلیک شده به سوی اسرائیل در سال ۲۰۰۸ بیش از دو هزار مورد گزارش شده بود.

اعتراض به محاصره غزه

همزمان خبر می رسد که صدها نفر روز پنج شنبه، ۳۱ دسامبر ۲۰۰۹، در اعتراض به محاصره نوار غزه، در مرز غزه با اسرائیل راهپیمایی کردند.

معترضین، که ده ها فعال بین المللی نیز در میان آنها حضور داشتند، از هر دو طرف مرز به سوی گذرگاه اِرِز راهپیمایی کردند.

دولت مصر به ۸۰ معترض اجازه داده است که از خاک این کشور وارد نوار غزه شوند. هم زمان ده ها نفر در قاهره، پایتخت مصر، با پلیس درگیر شدند. بنا بر برخی گزارش ها معترضین در این درگیری ها زخمی شده اند.

بیش از ۱۰۰۰ فعال بین المللی با این امید که اجازه ورود به غزه را دریافت کنند، در قاهره گرد آمده بودند. اما دولت مصر با حساس خواندن شرایط موجود در سرزمین های فلسطینی اجازه ورود این افراد به نوار غزه را صادر نکرد.

از سال ۲۰۰۷ و در پی به دست گرفتن کنترل غزه توسط جنبش حماس، اسرائیل این منطقه را تحت محاصره شدید قرار داده و عملا هرگونه صادرات از غزه را ممنوع کرده و تنها اجازه ورود نیازهای اولیه را می دهد.

مطالب مرتبط