سفر غیرمنتظره وزیر خارجه آلمان به یمن

گیدو وستر وله
Image caption وزیر امور خارجه آلمان با رئیس جمهوری یمن دیدار کرد

گیدو وستر وله، وزیر امور خارجه آلمان در جریان دیدارش با علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری یمن در صنعا، پایتخت یمن، درباره سرنوشت گروگان های آلمانی در این کشور نیز گفتگو کرد.

پنج آلمانی، از جمله دو کودک، بعلاوه یک تبعه بریتانیا، در ماه ژوئن، یعنی حدود 6 ماه پیش در حال گردش در شمال یمن به گروگان گرفته شدند.

سفر آقای وستر وله به یمن اولین دیدار یک وزیر غربی از این کشور پس از آن است که یک گروه محلی وابسته به شبکه القاعده، مسئولیت حمله نافرجام به یک هواپیمای مسافربری آمریکائی در فراز شهر دیترویت در ماه دسامبر را به عهده گرفت.

هفته گذشته عمر فاروق عبدالمطلب، مرد نیجریه ای متهم به تلاش برای منفجر کردن بمب در هواپیمائی که از آمستردام به دیترویت پرواز کرده بود، رسما در دادگاهی در آمریکا تفهیم اتهام شد. تلاش برای کشتن 290، از شش اتهامی است که به او وارد شده است.

مسافران و خدمه هواپیما موفق شدند بر عمر فاروق عبدالمطلب غلبه کنند و هواپیما سالم بر زمین نشست.

گروگان ها "زنده اند"

خبرگزاری فرانسه به نقل از آقای وستر وله گزارش داده است که رئیس جمهوری یمن در دیدارش با وزیر امور خارجه آلمان به او گفته است که از محل نگهداری گروگان ها اطلاع دارد.

هفته گذشته معاون نخست وزیر یمن گفته بود که گروگان ها زنده اند.

دولت یمن یک گروه محلی شیعه به رهبری عبدالمالک الحوتی را مسئول این گروگان گیری معرفی کرده است. اما این گروه هرگونه ارتباط با این واقعه را رد کرده است.

این گروه شورشی در منطقه ای که ساکنان آن شیعیان زیدی هستند، بطور پراکنده با نیروهای دولتی درگیری هائی داشته است.

بیش از 200 تبعه خارجی در پانزده سال گذشته در یمن به گروگان گرفته شده اند که اکثر آنها در مقابل پرداخت پول و بدون آنکه آسیبی به آنها رسیده باشد، آزاد شده اند.

مطالب مرتبط