درخواست فلسطینیان برای رسیدگی به اتهام جرایم جنگی در غزه

Image caption فلسطینی ها و گروه های حقوق بشر می گویند در جریان این تهاجم بیش از ۱۴۰۰ نفر در غزه کشته شدند

گروه های حقوق بشری فلسطینی از دو گروه فلسطینی حماس و فتح خواسته اند تا به اتهامات جرایم جنگی که در گزارش سازمان ملل از جنگ سال پیش غزه آمده بود، رسیدگی کنند.

این گروه ها می گویند فتح و حماس که اداره مناطق فلسطینی را به عهده دارند، باید تحقیقات معتبری در مورد گزارش قاضی ریچارد گلداستون در مورد جنگ غزه انجام دهند.

در این گزارش که توسط کمیته حقیقت یاب به ریاست ریچارد گلدستون، از حقوقدانان پر سابقه بین المللی تهیه شد، از اسرائیل و حماس خواسته شد که تحقیقات قابل اطمینانی در باره این جنگ انجام دهند.

تهیه کنندگان گزارش پیشنهاد کردند که در صورت عدم انجام این تحقیقات، مسئله به دادگاه بین المللی رسیدگی به جرایم جنگی در لاهه ارجاع شود.

گروه های حقوق بشر فلسطینی می گویند فلسطینیان برای جلب حمایت بین المللی از تلاش ها برای ایجاد کشور مستقل، باید احترام خود را به حقوق بشر و حاکمیت قانون نشان دهند.

سیزده گروه و سازمان حقوق بشری فلسطینی این درخواست خود را در نامه ای به محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی و اسماعیل هنیه، نخست وزیر دولت حماس در نوار غزه ارائه داده اند. از میان این سیزده گروه، دو گروه در اسرائیل مستقر هستند.

طبق این نامه، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد قرار است پنجم فوریه امسال در باره قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل در باره گزارش قاضی گلداستون، گزارشی تهیه کند.

فلسطینی ها و گروه های حقوق بشر می گویند در جریان این تهاجم بیش از ۱۴۰۰ نفر در غزه کشته شدند اما اسرائیل آمار کشته ها را ۱۱۶۶ نفر اعلام کرده است.

سه شهروند غیرنظامی اسرائیل و ۱۰ سرباز این کشور نیز در این جنگ کشته شدند.

در گزارش قاضی گلداستون آمده بود که شواهدی از "نقض جدی حقوق بشر بین المللی و قوانین بشردوستانه توسط اسرائیل در جریان مناقشه غزه" وجود دارد. طبق این گزارش، عملیات جنگی اسرائیل در غزه "در تمام مراحل برای حمله عمدی و نامتناسب به منظور مجازات، خوار و خفیف کردن و ترساندن غیرنظامیان" به دقت برنامه ریزی شده بود.

در این گزارش همچنین شواهدی از ارتکاب جنایات جنگی توسط گروه های فلسطینی و احتمالا جنایات علیه بشریت از طربق پرتاب مکرر راکت و خمپاره به داخل اسرائیل، ارائه شد.

گروه فلسطینی حماس با رد این گزارش گفته بود که این گزارش کسانی را که "در مقابل جنایات مقاومت می کنند، با کسانی که عامل این جنایات هستند"، همسان می داند.

ارتش اسرائیل نیز که در باره صد مورد اتهام سوء رفتار در جریان جنگ غزه تحقیق کرده گفته است بیشتر این اتهامات "بی اساس" است.

مطالب مرتبط