به روز شده:  02:09 گرينويچ - سه شنبه 19 ژانويه 2010 - 29 دی 1388

تفنگداران دریایی آمریکا در هائیتی؛ نگرانی درباره امنیت پورتو پرنس

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

هم زمان با ورود دو هزار نیروی تفنگدار دریایی آمریکا به هائیتی، بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد از شورای امنیت خواست که با اعزام حداقل 3500 نیروی نظامی و پلیس دیگر به این کشور موافقت کند.

سازمان ملل متحد حدود نه هزار نیرو در هائیتی دارد که بیشتر آن ها را برزیل تامین کرده است.

خبرگزاری ها روز دوشنبه (18 ژانویه) نیز از غارت مجدد تعدادی از مغازه های مرکز شهر پورتو پرنس، پایتخت، توسط مردان مسلح به سلاح سرد خبر دادند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید که به غیر از غذا و کالاهای ضروری، بسیاری از مردم به دنبال خمیردندان هستند تا با مالیدن آن در زیر بینی خود، بوی زننده اجساد در حال تعفن را کمتر احساس کنند.

امدادگران می گویند هنوز اجساد زیادی زیر آوارها مدفون است. انتقال اجساد به گورهای دسته جمعی بیرون از پایتخت همچنان ادامه دارد.

این درحالیست که روز دوشنبه تعداد بیشتری از امدادگردان بین المللی، پزشکان و نیروهای آمریکایی به هائیتی رسیدند.

آمریکا می گوید که 2200 تفنگدار دریایی اش وارد هائیتی شدند تا به تسریع عملیات امداد کمک کنند. این نیروها کار حفاظت از کاروان های امداد را نیز برعهده دارند.

آمریکا در هائیتی و آب های اطراف آن حداقل 7700 نیرو مستقر کرده و در نظر دارد طی روزهای آینده تعداد آن ها را به 10 هزار نفر افزایش دهد.

از سوی دیگر، اتحادیه اروپا حدود 575 میلیون دلار برای کمک های فوری و بلندمدت به هائیتی اختصاص داده است.

کانادا هم می گوید 25 ژانویه نشستی از وزیران امور خارجه کشورها را درباره هائیتی در شهر مونتریال برگزار خواهد کرد.

بیل کلینتون به هائیتی سفر کرده است

بانک توسعه قاره آمریکا هم می گوید که 480 میلیون دلار بدهی هائیتی را خواهد بخشید و برای بازسازی این کشور 364 میلیون دلار اختصاص خواهد داد.

بیل کلینتون، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، نیز روز دوشنبه به هائیتی سفر کرد. او این اتهام که آمریکا در کمک به این کشور کند عمل کرده است را رد کرد.

او گفت که زلزله هفته گذشته ساختارهای زیربنایی هائیتی را نابود کرد و آمریکا مجبور بوده که طی روزهای اخیر این ساختارها از جمله فرودگاه پورتو پرنس را مجددا بازسازی و راه اندازی کند.

بیل کلینتون، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور هائیتی است و به اتفاق جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا برای جمع آوری کمک های نقدی با هدف بازسازی هائیتی تلاش می کند.

ژنرال کن کین، فرمانده نیروهای آمریکایی در هائیتی می گوید، ممکن است در زلزله این کشور حدود 200 هزار نفر جان خود را از دست داده باشند.

مقام های اروپایی می گویند که زلزله 7 ریشتری هائیتی بیش از یک و نیم میلیون بی خانمان و 200 هزار مجروح برجای گذاشته است.

در آغاز هفته جاری ماموران نجات موفق شدند چند نفر دیگر را در هائیتی زنده از زیر آوار بیرون آورند ولی تا کنون اجساد دست کم 70 هزار نفر به خاک سپرده شده است.

بسیاری از ساکنان پورتو پرنس برای خروج از این شهر تلاش کرده اند، ولی نگرانی های امنیتی به دلیل پخش گزارش ها در مورد غارت و چپاول و خشونت ها مانع فرار آنان از پایتخت شده است.

در همین حال سازمان ملل متحد هشدار داده است که کمبود سوخت در هائیتی می تواند عواقب جدی برای زلزله زدگان داشته باشد.

این نهاد می گوید نه تنها تحویل کمک ها از طریق زمینی ممکن است متوقف گردد، شبکه تلفن موبایل نیز احتمال دارد به دلیل عدم دسترسی به برق قطع شود.

امدادگران سازمان ملل متحد می گویند توزیع چادر در میان زلزله زدگان بیخانمان هنوز شروع نشده است و کمبود تجهیزات پزشکی تخصصی محسوس است.

به گفته سازمان ملل متحد، بیمارستان های هائیتی و جمهوری دومینیکن، همسایه هائیتی ظرفیت پذیرش بیماران بیشتری را ندارد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.