وزیر دفاع آمریکا به پاکستان رفت

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا
Image caption در سفر وزیر دفاع آمریکا به هند، درباره گسترش همکاری های نظامی میان دو کشور نیز مذاکره شد

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا پس از یک دیدار دو روزه از هند وارد پاکستان شده است.

آقای گیتس که در هند گفته بود القاعده سعی در بی ثبات کردن آسیای جنوبی دارد و می خواهد به جنگ میان پاکستان و هند دامن بزند از مقامات پاکستانی خواسته است تا ارتش این کشور بر دامنه عملیات خود علیه ستیزه جویان بیافزاید.

این در حالیست که همزمان با این اظهارات آقای گیتس، ژنرال اطهر عباس، سخنگوی ارتش پاکستان، به بی بی سی گفته است ارتش پاکستان برنامه ای برای عملیات جدید علیه ستیزه جویان دست کم در 12 ماه آینده ندارد.

به گفته خبرنگاران این اظهارات ژنرال عباس واکنشی تند و صریح به سخنان آقای گیتس است.

این اولین دیدار آقای گیتس از پاکستان از زمانی است که باراک اوباما یکسال پیش رئیس جمهور آمریکا شد.

به گفته تحلیلگران سفر آقای گیتس به هند و پاکستان در عین حال تلاشی است برای تشویق دو کشور برای داشتن نقشی فعال و سازنده در کنفرانس لندن که قرار است 28 ماه ژانویه برگزار شود. محور اصلی این کنفرانس امنیت است و انتظار می رود که دولت افغانستان در این کنفرانس جزئیات طرح خود را برای برای مذاکره با طالبان که در واقع یکی از محورهای عدم امنیت در کشور هستند، ارایه کند.

همین تحلیلگران بر این نظر هستند که بخشی از سفر آقای گیتس به هند و پاکستان را می توان در رابطه با این تحول، ارزیابی کرد.

هند از کشورهای مخالف طالبان است و در سالهای حضور طالبان در افغانستان از جمله کشورهای مخالف طالبان بود و مذاکره با طالبان و احتمال حضور عناصری از این گروه در ساختار سیاسی افغانستان می تواند مخالفت هند را در پی داشته باشد.

حتی مذاکره با طالبان از سوی دولت افغانستان برای پاکستان که همواره از حامیان طالبان بوده است، می تواند با نگرانیهایی همراه باشد.

به عبارت دیگر با توجه به سیاست دیرینه پاکستان در افغانستان و اینکه برنامه دولت افغانستان برای مذاکره چه خواهد بود و با چه عناصری از طالبان صورت می گیرد و به چه صورت تضمین کننده منافع پاکستان خواهد بود، این مذاکرات احتمالی با طالبان، بالقوه می تواند از سوی پاکستان با مشکلاتی مواجه شود.

آقای گیتس در این چارچوب تلاش دارد تا خطر القاعده و طالبان را بار دیگر مطرح کند و با توجه به آگاهی از نگرانیهای هند و پاکستان در خصوص طالبان آنها را تشویق به اتخاذ سیاستی سازنده در کنفرانس لندن کند.

بسیاری از ناظران مسایل منطقه معتقدند که موفقیت و یا عدم موفقیت کنفرانس لندن برای ثبات و امنیت در افغاستان به ویژه در چارچوب استراتژی جدید آمریکا در منطقه، بسیار مهم است.

مطالب مرتبط