'گوردون براون قلدری نکرده است'

Image caption ادعاها علیه آقای براون در کتابی تازه مطرح شده است

به دنبال مطرح شدن این ادعا که گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا در اولین ماه های رسیدن به صدارت با کارمندان دفترش رفتاری قلدرمابانه داشته است، مقام های دفتر نخست وزیری و همچنین دفتر کابینه قاطعانه این موضوع را رد کرده اند.

گفته می شود او در این دوره زمانی با کارمندان دفتر نخست وزیری رفتاری خشونت آمیز داشته و به آنها ناسزا می گفته است.

این ادعا در شماره امروز (21 فوریه)، هفته نامه بریتانیایی آبزرور منتشر شده است. آبزرور کتابی با عنوان "حزب کارگر جدید" نوشته آندرو رونزلی، را به صورت هفتگی چاپ می کند و این ادعاها در این کتاب مطرح شده است.

نورمان اسمیت، گزارشگر بی بی سی در امور سیاست بریتانیا، می گوید این ادعا که آقای براون خلق و خویی آتشین دارد، خبر تازه ای نیست، آنچه تازگی دارد این است که این فوران های آتشفشانی تا حدی بوده است که باعث نگرانی "سر گاس اودانل"، ارشدترین کارمند دولت شده و او دستور داده است در این خصوص تحقیقاتی انجام شود.

شایعه است که سر گاس به نخست وزیر بریتانیا گفته "این راه انجام کار نیست."

اندرو رونزلی، که خبرنگار است، در کتاب خود به چند مورد از اتفاقاتی که در ماه های اول روی کار آمدن نخست وزیر رخ داده، اشاره کرده است.

آقای رونزلی در کتابش آورده است که آقای براون در مواقعی که عصبانی می شده یقه کارمندانش را می گرفته است و آنها را به گوشه ای هل داده و سر آنها فریاد می کشیده است.

مقام های دفتر نخست وزیری بریتانیا (معروف به شماره 10 داونینگ استریت)، گفته اند که در باره هر یک از این ادعاها تحقیق کرده اند و هیچ حقیقتی را در باره آنها نیافته اند.

مقام های دفتر کابینه نیز انکار کرده اند که وزیر کابینه دستور داده است در باره شکایت از نخست وزیر تحقیق کنند.

پیتر مندلسون، وزیر بازرگانی بریتانیا، در واکنش به این ادعاها از آقای براون دفاع کرده و گفته است که نخست وزیر بیش از آن که قلدر باشد، فردی است که از کارمندانش انتظار دارد کار خود را دقیق انجام دهند. او از شنیدن جواب منفی خوشش نمی آید.

گزارشگران می گویند با نزدیک شدن موعد برگزاری انتخابات سراسری در بریتانیا، مقام های دولتی شدیدا تلاش دارند هرگونه ادعایی که ممکن است بالقوه وجهه دولت کارگری را خدشه دار کند، دفع کنند.

بسیاری از آنها از چاپ کتاب در آبزرور خشمگینند و گفته اند رسانه ها ورود کتابی تازه به بازار را بی جهت موضوعی با اهمیت کرده اند.

مطالب مرتبط