البرادعی: دولت مصر برای اصلاحات منتظر نماند

محمد البرادعی
توضیح تصویر،

آقای البرادعی از مخالفان دولت خواسته تا به طور مسالمت آمیز برای اصلاحات فعالیت کنند

محمد البرادعی، مدیرکل سابق آژانس بین المللی انرژی هسته ای که پس از بازگشت به مصر به یکی از چهره های کلیدی مخالفان دولت حسنی مبارک تبدیل شده، گفته است دولت مصر باید به درخواست ها برای تغییر عمل کند و در غیر این صورت باید خود را برای ناآرامی های مدنی احتمالی آماده کند.

مدیرکل سابق آژانس انرژی اتمی نوزده فوریه به مصر بازگشت و مورد استقبال هوادارانش قرار گرفت. او از لزوم تغییر سیاسی در مصر سخن گفته و خواهان اصلاحات در این کشور شده است.

محمد البرادعی هنوز مشخص نکرده که در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده شرکت می کند یا خیر.

آقای البرادعی گفته است مردم کشور آماده تغییر هستند ولی می گوید این امر باید در سراسر کشور ریشه دار شود.

او در مصاحبه ای تاکید کرده که دولت نباید برای اصلاحات منتظر بماند تا ناامیدی مردم به اوج برسد، چون این می تواند منجر به یک انقلاب دیگر شود.

آقای البرادعی پیشتر گفته بود که کشورش در دوران ریاست جمهوری حسنی مبارک راکد مانده و فساد شدت گرفته است.

آقای البرادعی ۶۷ ساله از مخالفان دولت خواسته است تا به طور مسالمت آمیز برای اصلاحات فعالیت کنند.

محمد البرادعی فقر، بی سوادی گسترده، تنش در روابط مسیحیان و مسلمانان مصر را از جمله مشکلات اصلی کشورش دانسته و گفته است مردم مصر توسط سیستمی که آنها را از حقوق سیاسی خود محروم ساخته،مورد بی احترامی قرار گرفته اند.

باور عمومی بر این است که حسنی مبارک، رئیس جمهور مصر، پسر خود جمال را برای به عهده گرفتن قدرت آماده می کند. دوران ریاست جمهوری حسنی مبارک سال آینده پایان می باید، اگرچه آقای مبارک هنوز در باره شرکت یا عدم شرکت خود در این انتخابات سخنی نگفته است.

حسنی مبارک از سال ١٩٨١ و پس از ترور محمد انورسادات، رئیس جمهور پیشین، قدرت را در دست دارد.

فعالیت سیاسی احزاب مخالف در مصر با محدودیت های وسیعی همراه است. اخوان المسلمین، بزرگ ترین حزب مخالف سال هاست از سوی دولت سرکوب می شود و سران و اعضای آن بازداشت می شوند.

کریستین فریزر، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید آقای البرادعی که به فساد دستگاه اداری مصر آلوده نیست، می تواند جایگزین معتبری برای حسنی مبارک باشد اگر چه تغییرات در قانون اساسی مصر که در چند سال گذشته به تصویب رسید، مانع از نامزدی آقای البرادعی در این انتخابات خواهد شد.