تردید در مورد اظهارات براون در مورد جنگ عراق

گوردون براون
Image caption آقای براون گفته بود به اعضای کمیته تحقیق پیرامون جنگ عراق گفته بود که هیچ یک از درخواست های مالی برای فراهم کردن تسلیحات مورد نیاز نظامیان را رد نکرده است

دو تن از سران پیشین نیروهای مسلح بریتانیا شواهدی را که گوردون براون نخست وزیر این کشور به کمیته تحقیق پیرامون جنگ عراق ارائه کرده بود، زیر سئوال برده اند.

آقای براون که در زمان آغاز جنگ عراق وزیر دارایی بود، به اعضای کمیته تحقیق پیرامون جنگ عراق گفته بود که هیچ یک از درخواست های مالی برای فراهم کردن تسلیحات مورد نیاز نظامیان را رد نکرده است.

اما لرد گاتری که تا سال ۲۰۰۱ سمت فرماندهی نیروهای مسلح بریتانیا را برعهده داشت، گفت که این ادعا کاملا غیرواقعی است.

آقای گاتری به نشریه دیلی تلگراف گفت که درخواست نیروهای مسلح برای دریافت هلیکوپترهای بیشتر رد شده بود.

لرد بویس، جانشین آقای گاتری هم به نشریه تایمز گفت که آقای براون "صادق نبوده" است.

دفتر نخست وزیری بریتانیا می گوید که آقای براون نمی توانست روشن تر از این به سوالات مطرح شده در مورد بودجه نظامی پاسخ دهد.

ژنرال ریچارد دنت، از سران پیشین نیروهای مسلح بریتانیا، به بی بی سی گفت که ممکن است آقای براون شواهدی "دقیق و با جزئیات درست" در مورد هزینه های نظامی ارائه داده باشد، اما او موضوع "کسری بودجه پایه ای" که به سال ۱۹۹۷ برمی گردد را در نظر نگرفته است.

لرد گاتری که بین سال های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۱ فرماندهی نیروهای مسلح بریتانیا را به عهده داشت، به نشریه دیلی تلگراف گفته است که فرمانده نیروهای مسلح "کمترین وجه ممکن را از وزیر دارایی دریافت می کرد که قصد داشت به کمترین میزان به این نیرو کمک کند."

او افزود: "چگونگی هزینه بودجه نظامی در زمان او بسیار دشوار بوده است."

اعضای خانواده سربازهای بریتانیایی که در طی جنگ عراق در این کشور کشته شدند، می گویند که برخی از فرزندانشان به دلیل کمبود یا فقدان تجهیزات نظامی مناسب جان خود را از دست داده اند.

مطالب مرتبط