تحلیل: ابراز تمایل سوریه و اسرائیل به استفاده از انرژی هسته ای

Image caption اسرائیل یکی از اعضای آزانش بین المللی انرژی اتمی است، اما معاهده منع تکثیر سلاح های هسته ای را امضا نکرده است

مقام هایی از جانب اسرائیل و سوریه از علاقه مندی این دو کشور برای اجرای برنامه هایی هسته ای با اهداف صلح آمیز خبر داده اند.

اوزی لاندو، وزیر امور زیربنایی اسرائیل گفته است که احداث هرگونه تاسیسات هسته ای در اسرائیل مشروط به اعمال کنترل های سخت ایمنی و امنیتی خواهد بود. این اظهارات وزیر اسرائیلی در کنفرانسی در باره انرژی هسته ای در پاریس مطرح شد. در همین کنفرانس هم فیصل مقداد، معاون وزیر خارجه سوریه گفت که استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای نباید فقط در انحصار چند کشور باشد.

نگرانی ها در باره تغییرات اقلیمی و قیمت حامل های انرژی باعث شده است علاقه مندی کشورهای مختلف دنیا به استفاده از انرژی هسته ای بیشتر شود. کشورهای خاورمیانه هم در این میان استثنا نیستند.

اسرائیل میزان قابل توجهی ذغال سنگ برای تولید برق مورد نیازش وارد می کند و بدیهی است که بخواهد جایگزینی برای آن پیدا کند. پیش از این، بحث استفاده از انرژی هسته ای در اسرائیل مطرح شده بود، ولی پیشنهادهایی که در این باره ارائه شده اند، به نتیجه چندانی نرسیده اند.

برای احداث راکتور تولید برق هسته ای در اسرائیل لازم است از کشورهای دیگر کمک گرفته شود. اما اسرائیل که عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی است، هیچوقت معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای را امضا نکرده و این دیدگاه به طور گسترده ای وجود دارد که این کشور دارای زرادخانه ای از سلاح های هسته ای است.

Image caption اوزی لاندو این اظهارات را در کنفرانسی در باره انرژی هسته ای در پاریس مطرح کرد

با در نظر گرفتن چنین شرایطی، تا این اواخر برای کشورهای دیگر قابل تصور نبود که در احداث نیروگاه هسته ای به اسرائیل کمک کنند، ولی با توافقنامه هسته ای غیرنظامی که امریکا و هند به تازگی امضا کردند، تمام شرایط تغییر کرده است. هند هم از جمله کشورهایی است که جزئیات سلاح های هسته ایش را اعلام نکرده است. مقامات اسرائیل همچنین با در نظر گرفتن پیشرفت هایی که در سال های اخیر در توان ضدموشکی این کشور به وجود آمده است، احتمالا معتقدند که تاسیسات هسته ای این کشور، در صورت احداث، آسیب پذیری کمتری در مقابل حمله احتمالی خواهد داشت.

دولت سوریه هم که الان به دنبال انرژی هسته ای است، سابقه پیچیده ای در این زمینه دارد. این دیدگاه به طور گسترده ای وجود دارد که ساختمانی که اسرائیل در سال 2007 میلادی در سوریه بمباران کرد، راکتور هسته ای محرمانه ای بود که سوریه در دست ساخت داشت. هرچند مقامات سوریه این موضوع را به شدت رد کرده اند.

هنوز مسئولان آژانس بین المللی انرژی اتمی معتقدند که سوریه همکاری کاملی با بازرسان این آژانس ندارد.

در بخشی از اظهارات اوزی لاندو، وزیر امور زیربنایی اسرائیل همچنین به خبرهایی اشاره شده است که در باره احتمال احداث نیروگاه هسته ای مشترک بین اسرائیل و دست کم تعدادی از کشورهای همسایه عرب آن منتشر می شود. هرچند مشخص نیست که آیا چنین اقدامی واقعا برای آن است که این طرح پیشنهادی بحث برانگیز، در ظاهر مطلوب به نظر برسد یا این کشور واقعا به دنبال آن است که برای افزایش همکاری منطقه ای، پروژه ای هسته ای اجرا کند.

مطالب مرتبط