محمود عباس 'حاضر به مذاکره با اسرائیل نیست'

عمرو موسی و محمود عباس
Image caption عمرو موسی مخالفت عباس را از سرگیری مذاکرات در شرایط کنونی را تایید کرده است

رهبر فلسطینیان گفته است که در شرایط کنونی حاضر به مذاکره با اسرائیل نیست.

روز پنجشنبه، 20 اسفند (11 مارس)، سخنگوی اتحادیه عرب به نقل از مقامات فلسطینی اعلام داشت که محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، تاکید کرده است که در اعتراض به ادامه ساخت شهرک های یهودی نشین و طرح ایجاد تعداد بیشتری واحدهای مسکونی در اراضی اشغالی، در هیچگونه مذاکراتی با اسرائیل شرکت نمی کند.

صائب عریقات، سرپرست مذاکرات صلح تشکیلات خودگردان، با تایید این گزارش گفته است که دیدگاه آقای عباس به آگاهی جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا نیز که اخیرا در سرزمین های فلسطینی دیدن کرد رسیده است.

آقای بایدن که به منظور ترغیب اسرائیل و فلسطینیان به از سرگیری مذاکرات صلح به منطقه سفر کرده بود، اقدام دولت راستگرای اسرائیل در صدور مجوز گسترش شهرک های یهودی نشین را محکوم کرد.

وی گفت که این اقدام به اعتماد لازم برای ادامه و به نتیجه رساندن مذاکرات صلح آسیب می رساند.

در خلال هفده ماه گذشته، مذاکرات صلح فلسطینیان و اسرائیل به حالت تعلیق در آمده اما پیشتر، اسرائیل و فلسطینیان با برگزاری "مذاکرات غیر مستقیم" به منظور از سرگیری این گفتگوها موافقت کرده بودند.

با اینهمه، آقای عریقات گفته است که رئیس تشکیلات خودگردان به آگاهی عمرو موسی، دبیرکل اتحادیه عرب، رسانده است که تنها در صورتی با از سرگیری مذاکرات موافقت خواهد کرد که دولت اسرائیل اجرای طرح ایجاد یکهزار و ششصد واحد مسکونی جدید در بیت المقدس شرقی را لغو کند.

در انتظار میچل

به گفته آقای عریقات، رئیس تشکیلات خودگردان در پیام خود به عمرو موسی گفته است که در انتظار بازگشت جورج میچل، نماینده ویژه آمریکا در امور خاورمیانه است تا رسما لغو طرح ساخت و سازهای جدید در شرق بیت المقدس را اعلام دارد.

Image caption بایدن: دو طرف نباید دست به اقدامی بزنند که شرایط را پیچیده تر می کند

بیت المقدس شرقی تا جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل در سال 1967 به کشور اردن تعلق داشت اما در جریان جنگ به اشغال اسرائیل در آمد.

فلسطینیان در نظر دارند با تشکیل کشور مستقل فلسطینی، این بخش از بیت المقدس را به عنوان پایتخت کشور خود انتخاب کنند اما دولت اسرائیل تاکید داشته که تمامی این شهر را "پایتخت جاودانی" این کشور می داند.

همزمان، دبیرکل اتحادیه عرب در یک نشست خبری در قاهره، مقر این اتحادیه، گفت که رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی "آماده مذاکره با اسرائیل در شرایط کنونی نیست."

قرار است وزیران خارجه کشورهای عرب طی چند روز آینده برای بررسی مذاکرات آتی فلسطینیان و اسرائیل تشکیل جلسه بدهند اما عمرو موسی گفته است که در صورتیکه اسرائیل در صدد اجرای طرح ساخت واحدهای مسکونی جدید برآید، انجام مذاکرات "بی معنی" خواهد بود.

مساله ساخت و سازهای جدید در شرق بیت المقدس سفر آقای بایدن به خاورمیانه را تحت الشعاع قرار داد و ناخرسندی او را در پی آورد.

معاون رئیس جمهوری آمریکا، که با ماموریت از سرگیری مذاکرات صلح به رهبری آمریکا به منطقه سفر کرده بود، گفت که ایالات متحده همچنان نقشی فعال و سازنده در مذاکرات صلح ایفا خواهد کرد اما هشدارداد که "دو طرف مذاکره نباید به اقدامی دست بزنند که روند صلح را پیچیده تر می کند."

قرار است جورج میچل، نماینده ویژه آمریکا در امور خاورمیانه، هفته آینده برای برگزاری دور دوم مذاکرات غیر مستقیم اسرائیل و فلسطینیان به منطقه سفر کند.