آینده مذاکرات صلح خاورمیانه با ابهام مواجه شده است

شهرک سازی در بیت المقدس
Image caption شهرک سازی اسرائیل در بیت المقدس شرقی مانع مذاکرات صلح است

تصمیم دولت اسرائیل به گسترش شهرک های یهودی نشین در بیت المقدس آینده مذاکرات صلح خاورمیانه را گرفتار ابهام ساخته است.

روز پنجشنبه، 20 اسفند (11 مارس)، مقامات تشکیلات خودگردان فلسطینی اعلام داشتند که در صورتیکه اسرائیل برنامه احداث یکهزار و ششصد واحد جدید مسکونی برای یهودیان در بخش شرقی بیت المقدس را دنبال کند، ادامه مذاکرات صلح برای فلسطینیان "بسیار دشوار" خواهد شد.

اظهارات مقامات فلسطینی پس از گزارشی انتشار می یابد حاکی از اینکه محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان، ناخرسندی خود از تصمیم دولت اسرائیل به صدور مجوز احداث واحدهای مسکونی جدید را به اطلاع دبیرکل اتحادیه عرب رسانده است.

به گفته صائب عریقات، از مقامات ارشد تشکیلات خودگردان که سرپرستی مذاکرات با اسرائیل را بر عهده داشته، مقامات فلسطینی "خواستار کمک آمریکائیان برای لغو این تصمیم دولت اسرائیل شده اند."

خبر تصمیم دولت اسرائیل همزمان با سفر جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا، به خاورمیانه انتشار یافت که در تلاش برای آغاز مجدد مذاکرات فلسطینیان و اسرائیل به منطقه سفر کرده بود.

مذاکرات مستقیم بین اسرائیل و فلسطینیان در خلال هفده ماه گذشته به حالت تعلیق در آمده اما گفتگوهای غیرمستقیم بین دو طرف جریان داشته است.

آقای بایدن در نظر داشت دو طرف را به تلاش برای حل اختلاف نظر در مورد دستور کار مذاکرات آینده ترغیب کند اما اعلام تصمیم دولت اسرائیل سفر او را تحت الشعاع قرار داد.

آقای عریقات در مصاحبه با بی بی سی گفته است که "تا زمانی که دستور دولت اسرائیل لغو نشده، برای ما شرکت در هرنوع مذاکراتی با اسرائیل بسیار دشوار خواهد بود."

Image caption نتانیاهو از همزمانی انتشار خبر صدور مجوز خانه سازی و سفر بایدن ابراز تاسف کرده است

وی گفت که رئیس تسکلات خودگردان فلسطینی در گفتگو با عمرو موسی، دبیرکل اتحادیه عرب، گفته است که در انتظار ورود جورج میچل، نماینده ویژه ایالات متحده در امور خاورمیانه است تا "به ما جواب بدهد آیا تصمیم اسرائیل به ساختمان سازی در بیت المقدس شرقی تغییر یافته است یا نه."

آقای میچل در ماه های اخیر نقش رابط بین اسرائیل و فلسطینیان را به منظور از سرگیری مذاکرات به ابتکار آمریکا بر عهده داشته است.

معاون رئیس جمهوری آمریکا نیز در سفر به خاورمیانه، تصمیم دولت اسرائیل را محکوم کرد هرچند بر "دوستی عمیق و خویشاوندی با این کشور درجه یک" تاکید نهاده و گفته است که ایالات متحده "دوستی صمیمی تر از اسرائیل در جهان ندارد."

حو بایدن گفت که ایالات متحده مصمم است همچنان نقش فعال و مستمر خود را در روند مذاکرات صلح خاورمیانه ایفا کند اما هشدار داد که دو طرف مذاکره باید از اقداماتی که باعث پیچیده تر شدن این مذاکرات می شود خودداری ورزند.

قرار است وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب به زودی برای بررسی گفتگوهای صلح فلسطینیان و اسرائیل تشکیل جلسه بدهند اما عمرو موسی هشدار داده است که در صورتیکه دولت اسرائیل برنامه خود را لغو نکند، تشکیل چنین جلسه ای مورد نخواهد داشت.

در همانحال، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، از همزمانی خبر صدور مجوز خانه سازی در شرق بیت المقدس با سفر جو بایدن به اسرائیل ابراز تاسف کرده است.

وی گفته است که مرحله نهایی تایید مجوز ساختمانی احتمالا بیش از یک سال به طول خواهد انجامید و در صورت تایید نیز عملیات ساختمانی چند سال دیگر آغاز خواهد شد.

به گزارش دفتر نخست وزیر اسرائیل، آقای نتانیاهو با احضار وزیر کشور، از نحوه انتشار این خبر ابراز ناخرسندی کرده و گفته است که چنین وضعیتی نباید دیگر تکرار شود.