به روز شده:  20:53 گرينويچ - جمعه 12 مارس 2010 - 21 اسفند 1388

هشدار کلینتون به نتانیاهو درباره روابط آمریکا و اسرائیل

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل هشدار داده تصمیم تل آویو برای گسترش شهرک های یهودی نشین رابطه با واشنگتن را به خطر می اندازد.

دولت اسرائیل روز سه شنبه اعلام کرد در صدد توسعه شهرک های یهودی نشین در مناطق اشغالی است.

خانم کلینتون روز جمعه در یک تماس تلفنی با آقای نتانیاهو نسبت به این اقدام به شدت ابراز ناراحتی کرد.

پی جی کراولی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت هیلاری کلینتون خاطرنشان کرده واشنگتن این سیاست را حاوی "پیامی بسیار منفی درباره رویکرد اسرائیل به روابط دوجانبه" تلقی می کند.

جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا برای از سرگیری مذاکرات صلح به خاورمیانه رفته است.

اما خانم کلینتون به بنیامین نتانیاهو گفت سیاست تل آویو بر خلاف اهداف سفر جو بایدن است.

بنیامین نتانیاهو از همزمانی سفر آقای بایدن با این تصمیم عذرخواهی کرده است.

به گفته پی جی کراولی خانم کلینتون در این مکالمه ۴۳ دقیقه ای گفت اقدامات تل آویو را در شرایطی که آمریکا متعهد به امنیت اسرائیل است درک نمی کند.

وی افزود هیلاری کلینتون خاطرنشان کرده "دولت اسرائیل باید نه فقط در کلام بلکه مشخصا در عمل نشان دهد متعهد به این رابطه و روند صلح است."

اظهارات خانم کلینتون در حالی مطرح می شود که کاخ سفید و جو بایدن نیز از ایجاد ساختمان های جدید در مناطق اشغالی انتقاد کرده اند.

در همین حال جورج میچل نماینده ویژه آمریکا در صلح خاورمیانه نیز اخیرا ملاقات های متعددی با مقام های اسرائیلی و فلسطینی برای از سرگیری مذاکرات داشته است.

اما تصمیم اخیر دولت اسرائیل به گسترش شهرک های یهودی نشین آینده مذاکرات صلح خاورمیانه را گرفتار ابهام کرده است.

تشکیلات خودگردان فلسطینی اعلام کرده در صورتیکه اسرائیل برنامه احداث یکهزار و ششصد واحد جدید مسکونی برای یهودیان در بخش شرقی بیت المقدس را دنبال کند، ادامه مذاکرات صلح برای فلسطینیان "بسیار دشوار" خواهد شد.

به گفته صائب عریقات، از مقامات ارشد تشکیلات خودگردان که سرپرستی مذاکرات با اسرائیل را بر عهده داشته، مقامهای فلسطینی "خواستار کمک آمریکائیان برای لغو این تصمیم دولت اسرائیل شده اند."

آقای عریقات در مصاحبه با بی بی سی گفته است که "تا زمانی که دستور دولت اسرائیل لغو نشده، برای ما شرکت در هرنوع مذاکراتی با اسرائیل بسیار دشوار خواهد بود."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.