نتانیاهو: زمان اعلام شهرک سازی غیر عمدی بوده است

Image caption عکس آرشیوی - جو بایدن (چپ) و بنیامین نتانیاهو

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، از این که در جریان سفر جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا به منطقه اعلام شد شهرک های یهودی نشین در شرق بیت المقدس گسترش خواهد یافت، ابراز تاسف کرده و گفته است این اتفاق غیر عمدی رخ داده است.

آمریکا از تصمیم جدید اسرائیل برای ساخت خانه های بیشتر برای یهودیان، که اعلامش مصادف شد با تلاش های آمریکا برای از سرگیری روند صلح خاورمیانه، به شدت انتقاد کرده است.

آقای نتانیاهو در اولین اظهارات خود در این باره (روز یکشنبه، 14 مارس)، اعلام این تصمیم را تاسف بار خواند و گفت نباید رخ می داده است.

با این حال نخست وزیر اسرائیل پافشاری کرده است که همزمان شدن اعلام این تصمیم با سفر آقای بایدن غیر عمدی بوده و افراد نباید بیش از اندازه به آن واکنش نشان دهند.

روز شنبه (13 مارس)، دولت آمریکا هشدار داد این ماجرا ارتباط آمریکا با اسرائیل را با خطر مواجه می کند.

گزارشگران می گویند از زمان روی کار آمدن دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، رخداد اخیر جدی ترین بحران در روابط دو کشور است.

در اظهارت امروز آقای نتانیاهو هیچ نشانه ای از لغو طرح گسترش شهرک سازی برای یهودیان در اراضی اشغالی فلسطینی نبود.

"تصمیم توهین آمیز"

روز گذشته هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا به رهبری اسرائیل در باره اجرای طرح ساخت 1600 واحد مسکن برای شهرک نشینان یهودی در شرق بیت المقدس هشدار داد.

نخست وزیر اسرائیل در واکنش به این هشدار و ناکام بودن بیانیه های کتبی برای تخفیف تنش به وجود آمده، امروز در جلسه هفتگی کابینه اسرائیل گفت: "من پیشنهاد می کنم که بیش از حد واکنش نشان ندهیم و آرامش خود را حفظ کنیم. اتفاق تاسف باری رخ داده که غیر عمدی بوده است."

بنا به گفته گزارشگران زمان آشکار شدن برنامه های آتی اسرائیل برای شهرک سازی، بعد از آن که فلسطینیان با مذاکرات غیرمستقیم با اسرائیل موافقت کرده بودند، باعث خجلت زدگی معاون رئیس جمهوری آمریکا در امور صلح خاورمیانه و تردید در باره همکاری های امنیتی دو کشور شده است.

در همین حال، یکی از دستیاران ارشد باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، امروز گفت اعلام تصمیم گسترش شهرک سازی در بیت المقدس شرقی "توهینی" بوده است به آمریکا.

دیوید اکسلورد به شبکه تلویزیونی "ان بی سی" آمریکا، گفت: "اعلام این تصمیم در حالی که آقای بایدن در منطقه بوده است، بی حرمتی به آمریکاست اما مهمتر از آن این موضوع است که تلاش های شکننده ای را که برای بازگرداندن صلح به خاورمیانه در دست اجراست، تضعیف کرده است."

او گفت: "ما تازه گفتگوهای غیرمستقیم میان فلسطینیان و اسرائیل را آغاز کرده ایم و اعلام گسترش شهرک سازی در این برهه از زمان حرکتی مخرب بوده است."

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، کمیته ای از مقام های ارشد را تشکیل داده است تا در باره زمان اعلام خبر خانه سازی بیشتر برای یهودیان در شرق بیت المقدس تحقیق کند.

اما پل وود، گزارشگر بی بی سی در بیت المقدس، می گوید روشن است که آمریکایی ها متقاعد نشده اند که زمان اعلام این خبر صرفا یک اشتباه اداری بوده است.

مقامات تشکیلات خودگردان فلسطینی در واکنش به خبر خانه سازی های جدید گفته بودند این برنامه نشان می دهد که اسرائیل معتقد است تلاش های آمریکا برای صلح پیش از شروع، شکست خورده است.

صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسطینی نیز گفته است اسرائیل احیای روند صلح خاورمیانه را تقریبا امکان ناپذیر کرده است.

آقای بایدن بلندپایه ترین مقام آمریکایی است که از زمان روی کار آمدن باراک اوباما به منطقه سفر کرده است.

اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی اخیرا پذیرفتند که به طور غیر مستقیم و با حمایت آمریکا مذاکرات صلح را از سر گیرند.

محمود عباس، رئیس تشکلیلات خودگردان فلسطینی گفته است تا زمانی که ساخت شهرک ها و خانه های جدید در کرانه غربی و بیت المقدس شرقی از سوی اسرائیل ادامه یابد، از مذاکره مستقیم با این کشور خودداری می کند.

اواخر سال 2009، اسرائیل اعلام کرد که برای نشان دادن حسن نیت خود به فلسطینیان، ساخت واحدهای مسکونی در اراضی اشغالی را برای مدتی به حالت تعلیق در می آورد. این تعلیق شامل بیت المقدس شرقی نمی شد و از آن زمان در چند نوبت، واحدهای مسکونی جدیدی در اراضی اشغالی ساخته شده است.

این مساله با خشم فلسطینیان و انتقاد بین المللی مواجه بوده است.

فلسطینیان می خواهند کشور مستقل آنها با پایتختی بیت المقدس شرقی شکل گیرد و نگران این مساله هستند که فعالیت های ساختمانی اسرائیل، ارتباط میان بیت المقدس شرقی و کرانه غربی را قطع کند.

اسرائیل در جنگ سال 1967 بخش شرقی بیت المقدس را به اشغال خود در آورد. این اقدام اسرائیل از سوی جامعه جهانی از جمله آمریکا به رسمیت شناخته نشده است.

مطالب مرتبط