انتقاد سازمان ملل از روسیه برای طرح‌های المیپک ۲۰۱۴

سوچی در روسیه
Image caption مقامات روسیه می گویند که بازیهای المپیک سوچی با درنظر گرفتن حفظ محیط زیست برگزار خواهد شد

سازمان ملل متحد از اقدامات تدارکاتی روسیه برای برگزاری المپیک زمستانی سال ۲۰۱۴ در این کشور انتقاد کرده است.

این سازمان در گزارشی می گوید که مقامات روسیه توجه نمی کنند که فعالیتهای ساخت و سازشان در مجموع برای محیط زیست چه پیامدهایی به دنبال دارد.

گزارش سازمان ملل پس از آن منتشر می شود که چند سازمان عمده طرفدار حفظ محیط زیست در روسیه مقامات این کشور را متهم کردند که به نگرانی های آنها توجهی ندارند و گفتند به همین دلیل همکاری خود را با دولت روسیه متوقف می کنند.

پس از بازی های ماه گذشته ونکوور، اکنون نگاه ها به روسیه معطوف شده است که قراراست میزبان بازیهای المپیک زمستانی سال ۲۰۱۴ در شهر سوچی واقع در ساحل دریای سیاه در جنوب روسیه باشد.

این منطقه از حساسیت زیادی برخوردار است زیرا پارک ملی و منابع طبیعی وسیعی که در آن قراردارد، جزء میراث طبیعی جهان بشمار می آید.

در ماه های اخیر رابطه بین گروه های حفاظت از محیط زیست و مقامات روسیه که طرح های ساختمانی عظیمی برای المپیک زمستانی در این منطقه دارند، روبه وخامت گذاشته است.

سازمان جهانی حفاظت از منابع طبیعی تمام همکاری های خود را با روسیه قطع کرده و هشدار داده است که در مقطع کنونی هم لطمه فراوانی به محیط زیست این کشور وارد شده است.

طبق گزارش ها، رودخانه های مهمی آلوده شده و انواع نایاب درختان از بین رفته اند.

حال برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد هم به جمع منتقدان پیوسته و می گوید که مقامات روسیه باید یک ارزیابی جامع از تاثیر طرح های ساختمانی المپیک بر محیط زیست سوچی به عمل آورند و هم چنین خواستار یک برنامه نظارتی دقیق برمحیط زیست شده است.

برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد هم چنین برای ایفای نقش میانجی بین مقامات روسیه و سازمان های حفاظت محیط زیست ابراز آمادگی کرده است.

این اولین باری است که روسیه میزبانی بازی های المپیک زمستانی را به عهده دارد و طرح آن مورد توجه خاص ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه است و به همین دلیل اهمیت زیادی برای این کشور دارد.

مقامات روسیه می گویند که بازیهای المپیک با درنظر گرفتن حفظ محیط زیست برگزار خواهد شد و وزیر مسئول بازیهای المپیک زمستانی روسیه، طرفداران حفاظت محیط زیست را متهم کرده که سعی دارند مانع از برگزاری بازی های المپیک در سوچی شوند.