به روز شده:  14:34 گرينويچ - پنج شنبه 18 مارس 2010 - 27 اسفند 1388

سفر کم سابقه مقام ارشد اتحادیه اروپا به غزه

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

کاترین اشتون، سرپرست جدید روابط خارجی اتحادیه اروپا، روز پنجشنبه (18 مارس)، وارد غزه شد. از زمانی که گروه حماس کنترل نوار غزه را به دست گرفته، این اولین بار است که یکی از عالی رتبه ترین مقام های اتحادیه اروپا به منطقه سفر کرده است.

کمی بعد از ورود بارونس اشتون، یک گروه جهادی که با شبکه القاعده ارتباط دارد، به جنوب اسرائیل راکت پرتاب کرد که باعث کشته شدن دست کم یک کارگر خارجی شده است.

خانم اشتون این اقدام خشونت بار را محکوم کرده است.

او گفت به غزه آمده است تا سعی کند گفتگو میان اسرائیلی ها و فلسطینی ها از سر گرفته شود و همچنین با چشم خودش ببیند کمک های اتحادیه اروپا در این بخش از سرزمین های فلسطینی در چه حد موثر بوده است.

اتحادیه اروپا بزرگترین اهدا کننده کمک به فلسطینیان منطقه است. کمک های اتحادیه اروپا بالغ بر یک میلیارد یورو است.

سرپرست روابط خارجی اتحادیه اروپا پس از غزه به روسیه می رود تا در جلسه گروه چهار جانبه صلح خاورمیانه - متشکل از اتحادیه اروپا، روسیه، آمریکا و سازمان ملل - شرکت کند.

پس از آن که کنترل نوار غزه در ژوئن 2006 به دست حماس افتاد اسرائیل این منطقه را تحت محاصره اقتصادی قرار داده است. از این ماجرا سه سال می گذرد.

بارونس اشتون در مسکو با هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، که برای شرکت در جلسه گروه چهار جانبه صلح هم اکنون در روسیه است، دیدار خواهد کرد.

پی جی کرولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در باره جلسه در مسکو گفت: "جمع شدن مقام های گروه چهار جانبه صلح نشان خواهد داد جامعه بین المللی از مذاکرات غیرمستقیم میان اسرائیل و فلسطینی ها حمایت می کند."

خانم اشتون پس از ورود به منطقه با کاروانی از خودروهای زرهی از اسرائیل به شهر غزه و مرکز توزیع مواد غذایی امدادی سازمان ملل سفر کرد.

جان دانیستون، گزارشگر بی بی سی در غزه می گوید، بعید است که سرپرست جدید روابط خارجی اتحادیه اروپا در این سفر با رهبران حماس ملاقات کند.

پرتاب راکت

مقام های اسرائیلی می گویند یک کارگر کشاورزی اهل تایلند توسط راکت دست ساز موسوم به قسام که امروز از نوار غزه پرتاب شد، کشته شده است.

او اولین فردی است که در بیش از یک سال گذشته در این منطقه به خاطر اصابت راکت کشته شده است.

جاناتان هد، گزارشگر بی بی سی در بیت المقدس می گوید بعد از عملیات نظامی بزرگ اسرائیل در غزه، پرتاب راکت از این منطقه به سمت اسرائیل کاهش یافته است اما در بیست و چهار ساعت گذشته نقاطی در جنوب اسرائیل سه بار هدف موشک های فلسطینیان قرار گرفته است.

ساکنان غزه از ورود خانم اشتون با گرمی استقبال کرده اند

یکی از این راکت ها باعث مرگ یک کارگر تایلندی شد که در مزارع اشتراکی (کیبوتز)، کار می کرده است.

دهها هزار کارگر خارجی به اسرائیل آورده شده اند تا به فعالیت های کشاورزی در این کشور کمک کنند.

گزارشگر بی بی سی می گوید حمله تلافی جویانه از طرف اسرائیل محتمل است. اما اگر اقدامی هم بشود بعد از آن که بارونس اشتون از منطقه خارج شد، انجام خواهد گرفت.

گروه حماس از ژوئن سال 2006 و پس از سرکوب و اخراج ماموران تشکیلات خودگردان فلسطینی، بر نوار غزه مسلط شده و به عنوان یک حکومت جداگانه، این بخش از اراضی فلسطینی را اداره می کند.

باریکه غزه، بخشی از سرزمین های کنار اراضی فلسطینی کرانه باختری رود اردن، قرار است محل استقرار کشور مستقل فلسطینی باشد.

این منطقه در ساحل دریای مدیترانه واقع شده و با اسرائیل و مصر هم مرز است و خاک اسرائیل بین آن و اراضی فلسطینی کرانه باختری فاصله انداخته است.

با وجود خروج شهروندان و نیروهای اسرائیلی از غزه در تابستان 2005، نیروی دریایی اسرائیل همچنان نظارت بر مرز آبی غزه را بر عهده دارد و طبق توافقی که با مصر صورت گرفته، گذرگاه مرزی با این کشور نیز تنها با حضور نمایندگان اتحادیه اروپا فعالیت می کند که از زمان تسلط حماس، در غزه حضور نداشته اند.

در حالیکه ارتباط هوایی غزه نیز قطع است، رفت و آمد ساکنان این منطقه و ورود و خروج کالا عمدتا از طریق خاک اسرائیل صورت می گیرد.

دولت اسرائیل تاکید داشته که از ورود کالاهای مورد نیاز ساکنان غزه جلوگیری نمی کند و محاصره این منطقه صرفا برای جلوگیری از ورود تسلیحات و رفت و آمد تندروهای مسلح فلسطینی به اجرا گذاشته شده اما فلسطینیان و برخی ناظران خارجی ااسرائیل را به وضع محدودیت های جدی در راه حمل برخی کالاها به غزه متهم کرده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.