درخواست برای تحقیق درباره 'پدر بمب اتمی پاکستان'

عبدالقدیر خان
Image caption عبدالقدیر خان گزارش واشنگتن پست را انکار کرده است

مقام های پاکستان به دنبال کسب اجازه از دادگاه عالی لاهور برای تحقیق در باره عبدالقدیر خان، دانشمند هسته ای این کشور هستند. اتهاماتی که علیه این دانشمند مطرح شده فروش دانش هسته ای برای ساختن تسلیحات به ایران و عراق است.

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست اخیرا گزارش داده که عبدالقدیر خان تلاش کرده بود به ایران و عراق کمک کند سلاح هسته ای بسازند و دولت پاکستان هم از این موضوع آگاه بوده است.

یکی از وکلای دولت پاکستان روز دوشنبه (22 مارس)، گفت مقام های این کشور می خواهند در باره این گزارش تحقیق کنند و همچنین از گفتگوی آقای خان با مطبوعات جلوگیری کنند.

دولت پاکستان و همچنین آقای خان گزارش اخیر واشنگتن پست را رد کرده اند.

تازه ترین تحول در باره سابقه ارتباط هسته ای پاکستان با ایران در حالی رخ داده که قرار است چند روز دیگر بین ایالات متحده و پاکستان گفتگویی استراتژیک برگزار شود.

گفته می شود پاکستان احتمالا در جریان این گفتگوها خواستار قرارداد هسته ای غیرنظامی مشابه آنچه هند با آمریکا منعقد کرده است، خواهد شد.

سال گذشته دادگاه عالی لاهور محدودیت های باقیمانده در مورد عبدالقدیر خان را لغو کرد و آزادی کامل آمد و شد را به او داد.

آقای خان، به علت فروش دانش هسته ای برای ساختن تسلیحات به ایران، لیبی و کره شمالی مقصر شناخته شده بود.

او که در سال 2004 به جرم خود اعتراف کرد، مورد عفو پرویز مشرف، رئیس جمهوری سابق پاکستان قرار گرفت و فقط مشمول حصر خانگی شد.

چندی بعد او مدعی شد که ناچار به اعترافاتی شده بود که واقعیت نداشته است.

آمریکا چندین بار گفته است خواستار تحقیق در باره ابعاد فروش دانش هسته ای توسط آقای خان است ولی پاکستان همواره با این درخواست مخالفت کرده بود.

حدود یک هفته پیش روزنامه واشنگتن پست گزارش داد ایران در اواخر دهه 1980 تلاش کرده بود از پاکستان بمب هسته ای بخرد.

واشنگتن پست این اتهام را بر اساس اظهارات "کتبی" عبدالقدیر خان، دانشمند هسته ای پاکستان منتشر کرده است.

دادگاه عالی لاهور، بالاترین نهاد قضایی در ایالت پنجاب محسوب می شود.

شعیب حسن، خبرنگار بی بی سی در اسلام آباد می گوید با وجود اعتراف عبدالقدیر خان به فروش دانش هسته ای او برای بسیاری از پاکستانی ها شخصیت محبوب و یک قهرمان ملی محسوب می شود.

مطالب مرتبط