توافق آمریکا و روسیه درباره کاهش تسلیحات اتمی

Image caption روسیه و آمریکا تعداد کلاهک های هسته ای خود را کاهش می دهند

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه با انعقاد پیمان جدیدی درباره کاهش تسلیحات هسته ای خود موافقت کرده اند.

این توافق در گفتگوی تلفنی روز جمعه (26 مارس) رهبران دو کشور نهایی شد.

قرار است آن ها روز هشتم ماه آوریل امسال، این پیمان را در پراگ پایتخت جمهوری چک، امضا کنند.

به موجب پیمان جدید هر یک از دو کشور تعداد کلاهک های هسته ای استراتژیک خود را بین 25 تا 30 درصد کاهش خواهند داد و تعداد آن ها به حداکثر 1550 کلاهک خواهند رساند.

روسیه و آمریکا همچنین تعداد موشک های حامل کلاهک های هسته ای خود را کاهش می دهند.

کاخ سفید این پیمان را توافق بی سابقه ای برای حفظ امنیت آمریکا و روسیه خواند و آن را تاکید رهبران دو کشور به امنیت هسته ای و عدم تکثیر تسلیحات هسته ای خواند.

توافق جدید، جانشین پیمان کاهش تسلیحات استراتژیک (استارت) می شود که در سال 1991 امضا شده بود.

مدت این پیمان در دسامبر سال گذشته منقضی شد.

جیمز رابینز، خیرنگار بی بی سی در مسائل دیپلماتیک می گوید رهبران دو کشور امیدوارند که امضای این پیمان به خصوص ایران را برای انصراف از هرگونه بلندپروازی جهت تولید تسلیحات هسته ای تحت فشار بیشتری قرار دهد.

استقبال از توافق جدید

چهار سیاستمدار بلند پایه سابق آمریکایی از توافق کاهش تسلیحات استراتژ یک هسته ای استقبال کرده اند.

جورج شولتز و هنری کیسینجر وزرای امور خارجه پیشین آمریکا به اتفاق ویلیام پری وزیر دفاع سابق و سام نان، سناتور سابق آمریکایی در مقاله ای که در روزنامه وال استریت جورنال، انتشار یافته، آرمان یک جهان عاری از تسلیحات هسته ای را با برداشتن گام های فوری در جهت کاهش خطرهای هسته ای مرتبط دانسته اند.

این سیاستمداران به دولت های آمریکا و روسیه برای نهایی کردن مذاکرات کاهش تسلیحات هسته‌ای که سال گذشته شروع شد، تبریک گفته و آن را یک موفقیت مهم ارزیابی کرده اند.

نویسندگان مقاله ابراز امیدواری کرده اند که این پیمان پس از بررسی کامل در مجلس سنای آمریکا و نیز مجمع فدرال روسیه به تصویب برسد.

آنان همچنین روسیه و آمریکا را ترغیب کرده اند که برای کاهش بیشتر تسلیحات از جمله سلاح های هسته ای تاکتیکی، از هم اکنون برنامه ریزی کنند.

مطالب مرتبط