به روز شده:  23:35 گرينويچ - شنبه 27 مارس 2010 - 07 فروردین 1389

آغاز مذاکرات علاوی برای تشکیل دولت جدید عراق

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

ایاد علاوی، نخست وزیر پیشین عراق که ائتلاف او در انتخابات سراسری این کشور به پیروزی رسیده، مذاکرات خود برای تشکیل دولت جدید عراق را آغاز کرده است.

ائتلاف سکولار العراقیه با اختلاف دو کرسی بر ائتلاف حکومت قانون نوری مالکی، نخست وزیر فعلی به پیروزی رسیده است.

آقای مالکی که نتایج این انتخابات را نپذیرفته، خواهان بازشماری آرا شده اما کمیسیون ملی انتخابات عراق تا کنون این درخواست را رد کرده است.

نوری مالکی گفته است نتایج این انتخابات را به چالش می گیرد. او تا روز دوشنبه فرصت دارد تا شکایات خود را در مورد تخلفات در انتخابات و درخواست بازشماری به کمیسیون انتخابات ارائه کند.

مذاکرات برای تعیین دولت جدید عراق از امروز آغاز شده و آقای علاوی تلاش می کند سایر گروه ها و احزاب سیاسی عراق را به پیوستن به دولت ترغیب کند.

تحلیلگران می گویند روند تشکیل دولت جدید در عراق می تواند مدتها طول بکشد و اختلاف برانگیز باشد. این نگرانی وجود دارد که طولانی تر شدن این روند، در دراز مدت ثبات عراق را تحت تاثیر قرار دهد.

به دنبال اعلام پیروزی ائتلاف العراقیه در انتخابات، ایاد علاوی وعده داد که با تمام گروه ها و جناح ها برای تشکیل دولت همکاری می کند.

او در مصاحبه ای گفته است که با تمامی گروه ها اعم از برنده و بازنده برای تشکیل دولت مذاکره می کند.

کریستوفر هیل، سفیر آمریکا و ژنرال ری اودیرنو، فرمانده ارشد این کشور در عراق در بیانیه مشترکی از نتایج این انتخابات حمایت کرده و گفته اند از یافته های ناظران بین المللی و مستقل عراقی که شاهد تخلف جدی و گسترده ای نبودند، پشتیبانی می کنند.

اد ملکرت، نماینده سازمان ملل نیز از نتایج انتخابات سراسری حمایت کرده و از تمام گروه های عراقی خواسته تا این نتایج را بپذیرند.

نوری مالکی، نخست وزیر عراق

آقای مالکی نتایج این انتخابات را نپذیرفته است

نتایج انتخابات عراق پنج ماه پیش از زمان خروج نیروهای آمریکایی از عراق اعلام شده و آمریکا امیدوار است در این مدت، انتقال قدرت به آرامی و بدون مشکل انجام پذیرد.

پیروزی ائتلاف آقای علاوی با استقبال سنی ها در این کشور رو به رو شده است.

آقای علاوی که خود یک شیعه است در این انتخابات از حمایت اعراب سنی که در دور پیش، انتخابات را تحریم کرده بودند، برخوردار شد.

طبق نتایج اعلام شده از سوی کمیسیون مستقل انتخابات عراق، ائتلاف العراقیه ۹۱ کرسی مجلس عراق را به دست آورده و ائتلاف حکومت قانون به رهبری نوری مالکی ۸۹ کرسی را در اختیار گرفته است. ائتلاف گروه های کرد نیز که شامل دو حزب عمده کردستان عراق است، توانسته ۴۳ کرسی را از آن خود کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.