به روز شده:  15:05 گرينويچ - 28 مارس 2010 - 08 فروردین 1389

برنامه تفریحی تاجیکی: 26 مارس

شنونده‌های عزیز، خوش آمدید به برنامه تفریحی تاجیکی.

اگر چه باران روز 21 مارس چندی از برنامه‌های طرحریزی شده جشن نوروز را به تأخیر انداخت، امّا در مجموع، برای نخستین بار در تاجیکستان در جشن نوروز پنج روز تعطیل اعلام شد.

مردم تفریح کردند و گردشهایی در خیابانهای شهرها و نواحی این کشور انجام داده و به منزل همدیگر به مهمانی رفتند و از خان هفتسین و هفتشین شیرینی خردند.

همچنین، در گوشه و کنار شهر دوشنبه برنامه‌های موسیقی و فرهنگی برگزار شدند. البتّه، در مقایسه‌با سالهای قبلی از نوروز امسال بمراتیب جالبتر و رنگینتر تجلیل شد، به هر حال من چنین فکر می‌کنم.

حالا بشنوید از محتوای برنامه امروز ما:

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

دلیر نظر، آوازخوان سرشناس، برایتان شادباش نوروزی دارد،

صحبتی داریم پیرامون آهنگ جدیدی با نام "سازیم راغون را". این ترانه را شبنم ثریا، صدرالدّین نجم‌الدین و بهرام غفوری اجرا کرده‌اند،

پرویز نظرف، آوازخوان مشهور تاجیک مقیم قزاقستان، تصمیم گرفته است فیلمی را نواربرداری کند،

نظر چندی از تماشاچیان را داریم در باره برنامه هنری، که شرکت مابیلی “Tcell” یا چنان که در گذشته از آن "ایندیگو" نام برده می‌شد، برگزار کرد.

این است محتوای برنامه این هفته. البتّه، با محبوبترین آهنگهای تاجیکی برای شما!

طنطنه‌های نوروزی بعد از تجلیل رسمی نوروز چند روز دیگر در شهر و نواحی تاجیکستان ادامه‌ داشت و ما نیز از نوروز و از شادباشهای نوروزی با دلیر نظر، آهنگساز و آوازخوان سرشناس تاجیکستان، صحبتی داشتیم.

دلیر نظر از خاطرات آوان کودکییش به هنگام تجلیل از نوروز صحبت کرد و گفت: “این خوشبختی بزرگ است، که مردم ما نوروز را دارند و از این سال به بعد در بسیاری از کشورهای جهان نوروز را جشن می‌گیرند.”

در ادامه‌صحبتش آقای نظر از برنامه‌های خود در سال جدید خورشیدی صحبت کرد و گفت، که چند آهنگ قدیمیش را با آمیزشهای جدید موسیقی پیشنهاد دوستداران موسیقی خواهد کرد.

در کنار ترانه‌های نوروزی، اخیراً بسیاری از آوازخوانان تاجیک ترانهایی اجرا کردند، که به ستایش و دعوت برای سهم‌گذاری در بنیاد نیروگاه "راغون" بخشیده شده‌اند. یکی از این آهنگها ترانه جدیدیست، که شبنم ثریا، بهرام غفوری و صدرالدّین نجم‌الدین زیر عنوان “سازیم راغون را” اجرا کرده‌اند.

مؤلف شعر و آهنگساز آن فرهاد میلاد است و از تاریخ آفریدن این آهنگ، خود آقای میلاد چنین گفت: "در 18 سال دوران استقلال تاجیکستان مردم ما کوشش کرد، تا این نیروگاه را بنیاد کند. من استقلال اقتصادی تاجیکستان را تنها در بنیاد نیروگاه "راغون" می‌بینم. تا آن زمانی که ما این نیروگاه را بنیاد نکنیم، کشور ما را چون یک کشور صاحب‌اختیار و برابرحقوق قبول نخواهند کرد.”

فرهاد میلاد افزود، که محتوای ترانه “راغون" را سیاسی نمی‌داند و از نگاه او این تنها یک سرود ملّی است و برای متّحد ساختن مردم تاجیکستان سروده است.

آوازخوانان را نیز برای اجرای این آهنگ آقای میلاد خودش انتخاب کرده است و به ‌اندیشه وی، شبنم، بهرام و صدرالدّین بهترین اجراکنندگان این ترانه هستند.

این تنها ترانه‌ای نیست، که اخیراً موضوع آن به بنیاد نیروگاه "راغون" بخشیده شده است. طوری، که دولتمند خال، آوازخوان ممتاز تاجیک، در یکی از صحبتهای خود در برنامه ما گفت، وی به شعر یک راننده کامیون، از جمله بنیادکاران نیروگاه "راغون" آهنگی بسته و در برنامه‌هایش اجرا کرده است.

همچنین آوازخوانهای دیگر نیز در رابطه با طرح "راغون" ترانه‌های مختلف را اجرا کرده‌اند.

شام 24 مارس در نزد تئاتر اپرا و بالّه به نام استاد صدرالدّین عینی شهر دوشنبه شرکت مابیلی موسوم به “ایندیگو” به مناسبت تغییر نامش، که همکنون به “Tcell” عوض شد، کنسرتی با شرکت ستاره‌های موسیقی پاپ تاجیک برگزار کرد.

اردشیر دهاتی، رهبر بخش اطّلاعات و تبلیغات شرکت “Tcell” می‌گوید: “شروع از ماه نوامبر سال 2007 شرکتهای مابیلی "ایندیگو" به گروه "تیلیه صانعر" پیوسته‌اند. گروه "تیلیه صانعر" ارائه خدمات ارتباطات مابیلی را توسط شرکتهای مختلف برای کشورهای اسکاندیناوی، بالتیک، اسپانیا، منطقه اورواسیا و کشورهای مشترک‌المنافع ارائه می‌کند.”

اردشیر افزود، که پیوست آنها به شرکت جدید برای مشتریان آنها امکانات استفاده از مابیلها را با قیمت ارزان فراهم می‌کند.

وی افزود، که همچنین در آینده نزدیک سطح خدمترسانی این شرکت در حدود شهر دوشنبه و نواحی دیگر تاجیکستان بمراتب بهبود خواهد یافت.

در برنامه کنسرتی، که در فضای باز، در نزد تئاتر اپرا و بالّه برگزار شد، گروههای “اوستا” و "پریم"، گروه رقصی “پدیده”، گروه ریپ با نام “نور نو”، گروه موسیقی سنتی “سما”، دلیر نظر و پرویز نظر، بهرام غفوری، صدرالدّین نجم‌الدین و ذکر‌الله شرکت داشتند. برخی از تماشاچیان این برنامه در باره برگزاری این برنامه چنین ابراز نظر نمودند.

مهینه، یک تماشاچی این برنامه، از آن اظهار نارضایتی کرد، که مسئولان برنامه ساعت آغاز کنسرت را در تبلیغاتشان چهار بعد از ظهر اعلان کرده بودند، امّا در اصل این برنامه ساعت 6 بیگاه شروع شد.

به گفته وی، میدان نزد تئاتر اپرا و بالّه به نام صدرالدّین عینی برای تماشاچیان این برنامه تنگ بود و همه تماشاچیان نتوانسته‌اند براحتی صحنه را ببینند.

امید، یک هم‌صحبت دیگر من، گفت: "بهتر بود، اگر تعداد هنرمندان این برنامه کمتر، ولی اجرای ترانه‌های آنها بیشتر می‌شد. زیرا اجرای یک آهنگ نمی‌تواند خواهش هواداران آوازخوانها را برآورده سازد."

در مجموع اکثر تماشاچیان از این برنامه اظهار قناعتمندی کردند و گفتند: “هدّ اقل در این گونه برنامه‌ها آوازخوانان محبوبشان را از نزدیک دیدند و ترانهایشان را شنیدند، زیرا در تالارهای کنسرتی تاجیکستان قیمت بلیتها خیلی گران است و نه همه آنها امکان خریداری بلیتها را دارند.

پرویز نظراو، آوازخوان تاجیک مقیم قزاقستان، یکی دیگر از شرکت‌کنندگان این برنامه بود، که به خاطر شرکت در این کنسرت از شهر آلماتی قزاقستان دعوت شده بود.

پرویز برایم از تجلیل جشن نوروز در قزاقستان گفت، که آن جا نیز همراه خانواده‌اش همه‌ساله از این جشن تجلیل می‌کند.

وی افزود: “من همیشه جشن نوروز را از دوریهای دور در قلبم احساس می‌کنم و آن را در چهره نزدیکانم می‌بینم، که چه قدر زیبا می‌شوند و در سیمای شکوفان دیارم می‌بینم. برایم نوروز همیشه خاطرات شیرین آوان کودکییم را بیدار می‌کند.”

به این سؤال، که هر باری که پرویز به تاجیکستان می‌آید، چه احساسی او را فرا می‌گیرد، وی گفت: “به تاجیکستان آمدن را دوست می‌دارم و هنگامی، که چنین امکان فراهم می‌شود، دفعتاً به راه می‌برآیم و سوی وطن می‌آیم. از دیدار نزدیکان و دوستان و هوادارانم خوشحال می‌شوم. در هیچ کشور دنیا این گونه محبّت و صمیمیت را احساس نکرده‌ام، آنگونه که در وطن خود، تاجیکستان، احساس می‌کنم."

سپس، پرویز برایم از برنامه‌های آینده خود گفت. وی می‌خواهد در سال جدید به نواربرداری فیلمهای هنری و مستند آغاز کند. پرویز می‌گوید، که خودش هم مؤلف فیلمنامه و هم اجراکننده نقش اصلی خواهد بود.

پرویز همچنین مایل است در آینده به نواربرداری ویدی و کلیپهای خودش و آوازخوانهای دیگر هم اقدام کند.

نظرات و پیشنهادهای خود را در باره برنامه به آدرس الکترونی ما zevarshoh@bbc.tj فرستید.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.